Salon z aneksem kuchennym o czym pamiętać przy urządzaniu?
Bardzo często decydujemy się na praktyczne połączenie salonu z kuchnią. Wykorzystujemy największe pomieszczenie i tworzymy wspólną przestrzeń. W wielu domach i mieszkaniach już na etapie ich projektowania aranżuje się pomieszczenie do salonu z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety, o ile oczywiście wcześniej przemyślimy kilka czynników.
Dlaczego tak chętnie łączymy salon z kuchnią?
W małych mieszkaniach połączenie salonu z kuchni to czasem jedyne rozwiązanie, żeby stworzyć osobną sypialnię lub pokój dla dzieci. W dużych mieszkaniach czy domach celowo łączy się te wnętrza, żeby uzyskać miejsce do wspólnych spotkań. W końcu z kuchni i salonu korzystamy najczęściej. Wspólne gotowanie, jedzenie i spędzanie wolnego czasu, ma dobry wpływ na relacje w rodzinie.
O czym trzeba pamiętać, łącząc salon z kuchnią?
Podstawową przeszkodą, którą trzeba pokonać, jest instalacja sanitarna. Konieczny jest dostęp do wody i jej odpływ. Bez tego kuchnia nie będzie funkcjonować. Konieczne jest też zaplanowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej i gazowej. Po stronie salonu będą nam potrzebne wejścia antenowe i właściwa ilość gniazdek. Konieczne jest także zaplanowanie oświetlenia dla każdej z części. Różne aktywności w tych pomieszczeniach wymagają innego rodzaju światła.
Dla komfortu użytkowania pomieszczenia i dla bezpieczeństwa w kuchni montuje się odciągi. Łącząc salon z kuchnią, należy pamiętać, że odciąg powinien być bardzo skuteczny, żeby jak najmniej zapachów i wilgoci rozprzestrzeniało się po wspólnej przestrzeni. Co równie ważne, odciąg powinien być jak najcichszy, żeby nie przeszkadzał ani osobom przebywającym w kuchni, ani odpoczywającym w salonie.
Umeblowanie salonu z aneksem kuchennym.
Czy to zaproszeni goście, czy my sami, przebywając w salonie, będziemy mieli stały widok na kuchnię, która z racji swojej funkcji nie zawsze bywa reprezentacyjna. Zwłaszcza na etapie przygotowywania potraw łatwo o bałagan. Szafki kuchenne powinny być pojemne, rozmieszczone tak, żeby ułatwiać nam pracę i utrzymanie porządku.
Warto ustalić umowną granicę między tymi pomieszczeniami dzieląc je inną podłogą lub ustawiając tak kanapę, lub narożnik, żeby wydzielała widoczną granicę między nimi. Duży mebel tapicerowany doskonale się w tej funkcji sprawdzi. Nie zasłoni nam widoku, ale odwróci uwagę od zajęć typowo kuchennych. Piękna kanapa lub narożnik stanie się centrum części salonowej. To mebel konieczny, żeby wygodnie odpocząć. Podobnie jak fotel, najlepiej z pufą jako oparcie dla zmęczonych nóg. Najlepiej sprawdzą się meble tapicerowane z jednej kolekcji, które wprowadzą harmonię do wnętrza.
Może spodobać Ci się również:
Lekarz weterynarii nazywany potocznie weterynarzem jest osobą, która ukończyła 5-letnie studia medyczne na kierunku weterynaria. Głównym obszarem działań weterynarza jest diagnostyka oraz leczenie zwierząt domowych i hodowlanych. Do zadań lekarza…
Czytaj więcej