Zatrucie u psa – dlaczego nie należy bagatelizować tego problemu? W jaki sposób pomóc naszemu pupilowi w czasie zatrucia?
Zatrucie u psa to poważny problem, który może skutkować nawet bardzo groźnymi powikłaniami. Do zatrucia może dojść poprzez spożycie przez psa niektórych pokarmów bądź substancji, które pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się w zasięgu czworonoga. Sprawdź, czym grozi zatrucie u psa i jakie kroki możesz podjąć, aby pomóc zwierzęciu?
Dlaczego należy szybko reagować w momencie zatrucia u psa?
Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies mógł się czymś zatruć, nie powinieneś długo zwlekać z wizytą u lekarza. Niestety zdarza się, że zatrucie u psa może powodować wiele innych problemów, nie tylko tych związanych z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka). W tych najpoważniejszych przypadkach u psa może dojść do zaburzeń rytmu serca, podrażnieniem narządów wewnętrznych, problemów z oddychaniem, a nawet paraliżem.
W przypadku bardzo poważnego zatrucia brak pomocy może skutkować również śmiercią psa. To, jakie będą dokładne objawy zatrucia u psa, uzależnione jest od tego, czym pies się zatruje. Zwierze nie wie, że dany pokarm może być dla niego niebezpieczny. Tak samo wygląda to w przypadku innych groźnych substancji.
Co powinieneś zrobić, gdy Twój pies się zatruje?
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku zatrucia u psa jest wizyta u weterynarza. Weterynaria w Krakowie to miejsce, gdzie Twojemu pupilowi zostanie udzielona fachowa pomoc. Co więcej, specjaliści zadbają o to, aby pies jak najmniej cierpiał.
Samodzielne działania mogą nie przynieść żadnego rezultatu. Możemy w ten sposób dodatkowo zaszkodzić czworonogowi, co niestety mogłoby się bardzo źle skończyć.
Poza tym nie dysponujesz zarówno wiedzą, jak i nie posiadasz odpowiednich leków, które pomogłyby zwierzakowi. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale też dokładnego zdiagnozowania psa, warto wybrać się z nim do specjalisty, który się nim odpowiednio zaopiekuje.
Co może powodować zatrucie u psa?
Wyróżnia się pokarmy, które nie są wskazane dla psów. Chociaż człowiekowi one nie szkodzą, to w przypadku psów wygląda to zupełnie inaczej. Do pokarmów, mogących wywołać przykre dolegliwości, zaliczamy czekoladę, cebulę, winogrona, czosnek, rodzynki, alkohol.
Bardzo niebezpieczne są środki owadobójcze, trutki na szczury i wszystkie inne podobne substancje. Uważaj również na to, co pies je na co dzień.
Zepsute jedzenie także nie będzie służyć pupilowi. Zwracaj uwagę na terminy ważności, czy temperaturę przechowywania określonych produktów, zwłaszcza latem, gdzie temperatury są wysokie i wszystko szybciej się psuje.
Może spodobać Ci się również:
Smartfon przy kontakcie z wodą, zwykle ulega uszkodzeniu. Delikatne podzespoły elektroniczne, są szczególnie narażone nawet na niewielką ilość wilgoci, z tego względu bezpośredni kontakt z cieczą jest dla urządzeń szczególnie…
Czytaj więcej