sobota, 22 stycznia 2022r.

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Na pewnym etapie życia każdy z nas musi skonfrontować się z sytuacją, która pod względem kompetencji i wiedzy przerasta nas, osoby niezaznajomione z tajnikami prawa. Bez względu na to, czy sprawa dotyczy prawa cywilnego, karnego, administracyjnego czy zwykłej porady związanej z przekazaniem majątku, niezbędna nam będzie odpowiednia pomoc prawna. Jak powszechnie wiadomo jednak, zarówno adwokaci, jak i radcy prawni oferują nasze usługi prawne. W jaki więc sposób wybrać odpowiedniego prawnika, który w najlepszy sposób wesprze nas w naszych prawnych wątpliwościach? Czym zajmuje się radca prawny, a czym adwokat? Jaka jest różnica pomiędzy dwiema profesjami?

Adwokat czy radca prawny – jakie są różnice?

Co do zasady, zarówno radca prawny, jak i adwokat są osobami, które odebrały 5-letnie, rzetelne wykształcenie prawnicze, a następnie zdecydowały się na ukończenie aplikacji, które zwieńczone są egzaminem państwowym. Adwokat jednak przystępuje do aplikacji adwokackich, podczas gdy radca prawny decyduje się na aplikację radcowską. Każdy z nich może pomóc nam w obszarze pomocy prawnej, udzielając porad czy pomagając nam w stworzeniu odpowiedniego pisma prawnego, które jak wiadomo, rządzi się pewnymi sztywnymi prawnymi standardami. Co więcej, zarówno adwokat, jak i radca prawny może świadczyć pomoc w obszarze zarówno prawa karnego, cywilnego, spadkowego, rozwodowego, administracyjnego i wszystkich innych. Co więc różni adwokata od radcy prawnego? W przeszłości różnice były wyraźne i w świadomości społeczeństwa istniały bardzo wyraźne przesłanki do zgłoszenia się po pomoc do radcy lub adwokata. Obecnie jednak kwestia ta nie jest już taka oczywista, a pomocy może udzielić nam zarówno reprezentant zawodu radcowskiego, jak i adwokackiego. To, co różni obie profesje to przepisy, które regulują ich pracę. Adwokat musi ją świadczyć w zgodzie z prawem o adwokaturze. Radcy prawni natomiast kierują się ustawą o radcach prawnych.

Kiedy zwrócić się do adwokata, a kiedy do radcy prawnego?

W sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy w zakresie napisania pisma, porady prawnej lub reprezentowania nas w sądzie, nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na usługi adwokata, czy radcy prawnego. Istotne jest jednak, by w przypadku sprawy karnej upewnić się, że nasz radca prawny nie jest w stosunku pracy z pracodawcą. W takiej sytuacji sprawami karnymi może zajmować się jedynie adwokat. Jeżeli jednak radca prawny jest niezależny, jak najbardziej można prosić o pomoc w kwestii reprezentacji w sprawach karnych.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie kupić karton na paczkę? Bardzo duże kartony

Gdzie kupić karton na paczkę? Bardzo duże kartony

19 maja 2020

Kartony to naturalne i rozkładające się z czasem, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i poręczne opakowania na dowolne przedmioty. Nic dziwnego, że to właśnie producenci opakowań kartonowych dostarczają swoje towary na…

Czytaj więcej