wtorek, 18 czerwca 2024r.

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Wielokrotnie, potrzebując wsparcia z obszaru prawa, nie jesteśmy pewni, do kogo powinniśmy się tak naprawdę zwrócić. Osoby postronne na przemian zachęcają nas do skorzystania z usług adwokata lub radcy prawnego, używając obu pojęć jako synonimów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zarówno adwokat, jak i radca prawny zajmują się innymi kwestiami i w innych typach sporów prawnych mogą nam pomóc. Poniżej przedstawiona została charakterystyka zarówno adwokata, jak i radcy prawnego, wraz z informacją, w jakiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do każdego z nich. 

Adwokat – kim jest i kiedy powinniśmy się do niego zwrócić 

To osoba, która ukończyła w przeszłości 5-letnie studia prawnicze, a następnie przystąpiła do 3-letniej aplikacji, która została pozytywnie zakończona egzaminem. Adwokat ma obowiązek wykonywania swojego zawodu w zgodzie z zapisami ustawy Prawa o prokuraturze. Ze względu na bardzo długą ścieżkę kształcenia, każdy z nas może zgłosić się o pomoc do niego w bardzo szerokim zakresie spraw. Adwokaci reprezentują swoich klientów podczas postępowania karnego oraz karno-skarbowego. W takiej sytuacji adwokat może być pełnomocnikiem oskarżyciela lub przybrać rolę obrońcy oskarżonego. Może wespreć nas również w obszarze udzielenia porad prawnych z prawa administracyjnego lub prawa rodzinnego, które obejmuje sprawy o alimenty, sprawy rozwodowe lub podział majątku wspólnego. Jeżeli klient ma problem prawny związany z zakresem prawa cywilnego, jak prawo pracy, prawo rzeczowe lub prawo spadkowe, adwokat jest w stanie pomóc nam w sporządzeniu odpowiednich wniosków, apelacji, a także udzielić porad prawnych. 

Radca prawny – kim jest i kiedy powinniśmy się do niego zwrócić 

W przeszłości różnice pomiędzy kompetencjami adwokata i radcy prawnego różniły się zasadniczo, dzisiaj jednak nie jest to aż tak widoczne, a różnice z każdym rokiem zacierają się. Podobnie jak adwokat, radca prawny przed uzyskaniem swojego tytułu jest zobowiązany do ukończenia studiów prawniczych, a następnie ukończenia aplikacji radcowskiej. Główną różnicą jest fakt, iż praca radcy prawnego w głównej mierze polega jedynie na świadczeniu pomocy prawnej innym osobom, co jest wyjątkowo szerokim pojęciem. Poprzez pomoc prawną możemy rozumieć cały szereg obsługi prawnej, która niezbędna jest zarówno w stosunku do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Podstawową różnicą jest fakt, iż radca prawny może wykonywać swój zawód w oparciu o stosunek pracy u konkretnego pracodawcy. W takiej sytuacji radca nie może występować w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wystąpił w takiej roli podczas sprawy cywilnej. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1489278353717 f64c6ee8a4d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMHx8YmVhdXR5JTIwd29tYW58ZW58MXwwfHx8MTY0ODU2NjQ1OQixlibrb 1.2.1q80w1080

Problemy z trądzikiem różowatym – czy laserowe usuwanie trądziku jest skuteczne?

1 listopada 2023

Trądzik różowaty, znany również jako rumień trądzikowy, to schorzenie skóry, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się rumieniem, widocznymi naczyniami krwionośnymi oraz krostkami, co często prowadzi do kompleksów…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady