wtorek, 28 czerwca 2022r.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

unnamed file

Ósemki, czyli zęby mądrości zazwyczaj są usuwane, gdyż mogą prowadzić do próchnicy czy przesuwania i krzywienia się pozostałych zębów. Ponieważ taki zabieg wykonuje chirurg szczękowy, zazwyczaj mamy spore obawy przed wizytą u stomatologa. Czy słusznie?

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest wykonywane bardzo często. Głównymi wskazaniami do takiego zabiegu jest przede wszystkim nieprawidłowy wzrost zębów, próchnica, utrudnienia w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej czy ucisk ósemek na korzeń sąsiadującego zęba. Przed zabiegiem będziemy oczywiście musieli wykonać pantomogram, który umożliwi ocenę poziomu trudności zabiegu. Chirurgiczne usuwanie ósemek Kraków jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu lekarz zszywa dziąsło za pomocą szwów. W wyjątkowo trudnych przypadkach może zostać zaproponowane znieczulenie ogólne, jednak to rzadkość.

Najczęstsze powikłania po usunięciu ósemek

Usuwanie ósemek Kraków nie jest ani przyjemne, ani bezbolesne, niemniej jednak jeżeli taki zabieg jest niezbędny, to warto w odpowiedni sposób się do niego przygotować. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jakie powikłania są możliwe. Chociaż zdarzają się one dość rzadko, to oczywiście nie można ich wykluczyć. Do najczęstszych niepożądanych dolegliwości po zabiegu ekstrakcji ósemek należy między innymi ból gardła, krwawienie dziąseł, opuchlizna, uszkodzenie sąsiednich zębów, otwarcie zatoki. 

Zalecenia po zabiegu

Bez wątpienia po zabiegu chirurg stomatolog Kraków udzieli nam wskazówek, jak o siebie dbać. Po pierwsze należy unikać picia gorących napojów, alkoholu oraz palenia papierosów. Przez pierwsze dni po usunięciu ósemek warto spożywać dobrze rozdrobnione posiłki. Ból może utrzymywać się, nawet kilka tygodni. Jeżeli jest bardzo uciążliwy i znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie najlepiej zdecydować się na przyjmowanie leków przeciwbólowych. W bardzo trudnych przypadkach lekarza stomatolog może przepisać również antybiotyki. 

Usuwanie ósemek musi być przeprowadzone przez doświadczonego stomatologa-chirurga szczękowego.  Nie decydujmy się na współpracę z pierwszym lepszym gabinetem stomatologicznym, podejmijmy świadomą decyzję dotyczącą współpracy z dentystą. Czytajmy opinie w sieci o wybranych stomatologach, szukajmy rekomendacji wśród znajomych. Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości to dość poważny zabieg, jednak nie należy się go obawiać, bo pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Co na ścianę zamiast farby i tapety?

1 września 2021

Wykańczanie lub remontowanie domu to nie lada wyzwanie, trzeba dołożyć starań, aby wszystkie prace przebiegały, jak należy i w odpowiednim czasie. Chcąc wykończyć wnętrza w ciekawy i niebanalny sposób, coraz…

Czytaj więcej