sobota, 27 kwietnia 2024r.

Choroby serca – jaką dietę stosować?

Choroby serca  - jaką dietę stosować?

Choroby układu krążenia pozostają nadal jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Do zmiany stylu życia przekonujemy się dopiero wtedy, gdy nasza sytuacja zdrowotna jest naprawdę poważna. Jak można wspomagać leczenie miażdżycy, nadciśnienia? Czy można zapobiec kolejnym zawałom serca lub udarom?

Dieta, która wspomaga układ krążenia?

Mówi się, że przez żołądek trafia się do serca i jest to prawda, także ze zdrowotnego punktu widzenia Istnieje kilka diet o udowodnionym, dobroczynnym działaniu na układ sercowo – naczyniowy i warto poznać je wszystkie.
Wysokie ciśnienie krwi można kontrolować nie tylko dietą, ale wykonując dodatkowe czynności: bądź aktywny fizycznie przez kilka dni w tygodniu. Jest wiele aktywności, które możesz bez większego wysiłku uprawiać, jak spacery z kijkami, czy ćwiczenia w zaciszu domowym. W sklepie dla seniorów kupisz niezbędne akcesoria za niewielkie pieniądze. Utrzymuj zdrową wagę, wybierz produkty o niższej zawartości sodu, a alkohol pij z umiarem.

Czym jest dieta śródziemnomorska

W skrócie jest to dieta podobna do tej, którą jedzą ludzie z okolic Morza Śródziemnego, może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia i przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne. Dieta opiera się głównie na roślinach z dużą ilością świeżych warzyw, owoców, orzechów, suszonej fasoli, oliwy z oliwek i ryb.

Korzystaj z warzyw lokalnych i sezonowych, a źródłem białka powinny być przede wszystkim rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Drób i jaja powinny być spożywane częściej niż inne mięso, a nabiał głównie jako jogurt i ser, spożywane są kilka razy w tygodniu.

Pokochaj pomidory! Pomidory, to najcenniejsze źródło witaminy C i likopenu, silnego przeciwutleniacza, stymulują funkcje odpornościowe i pomagają zwalczać choroby przewlekłe.

Dieta DASH – zatrzymaj nadciśnienie

Jeśli cierpisz na nadciśnienie to dieta dedykowana dla Ciebie! Plan żywieniowy oparty o wieloletnie obserwacje pacjentów z chorobami układu krążenia opracowany przez lekarzy kardiologów. Przede wszystkim ogranicz spożycie chudego mięsa do 100-150g dziennie i wprowadź co najmniej dwa posiłki bezmięsne w tygodniu. Korzystaj z pełnoziarnistych makaronów, kasz i zwiększ porcje warzyw w posiłkach.

Zmniejsz spożycie sodu! Używaj przypraw zamiast soli. Podczas gotowania i przy stole doprawiaj potrawy ziołami, cytryną, octem lub mieszankami przypraw bez soli. Minerałem, który wspiera serce jest potas. Większość osób uważa, że najlepszym źródłem potasu są banany, ale istnieje wiele innych, smacznych produktów obfitujących w ten pierwiastek jak buraki i botwina, pomidory i sok pomidorowy, suszone morele i figi, awokado, szpinak, fasola, łosoś i jogurt naturalny. Należy dbać, aby te produkty znalazły się w codziennym menu.

Może spodobać Ci się również:

Najmniej awaryjne silniki w samochodach osobowych. Które najmniej się psują?

Najmniej awaryjne silniki w samochodach osobowych. Które najmniej się psują?

12 stycznia 2020

Kupując auto osobowe, chcemy by mogło posłużyć nam jak najdłużej. Wybieramy więc takie, które jest możliwie najbardziej odporne na korozję, a także nie słynie z awarii mechanicznych. W dzisiejszym poradniku…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady