piątek, 19 kwietnia 2024r.

Ciąża u psa – jak sprawdzić, czy suczka spodziewa się szczeniąt?

unnamed file 12

Twoja suczka od jakiegoś czasu dziwnie się zachowuje? Jest bardziej wrażliwa i źle reaguje na obecność innych psów w otoczeniu? Niechętnie podróżuje samochodem? Te wszystkie objawy mogą zwiastować ciążę. Czym charakteryzuje się ten stan? Jakie badania wykonać, by potwierdzić,  że rzeczywiście doszło do zapłodnienia? Jak zadbać o czworonożną przyjaciółkę w tym szczególnym okresie? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Kiedy suczka może zajść w ciążę?

Przedstawicielki mniejszych ras osiągają dojrzałość płciową między 6 a 15 miesiącem życia. U dużych psów proces ten zachodzi dużo wolniej i może się zakończyć nawet po 24 miesiącu życia. We wspomnianym wyżej okresie pojawia się pierwsza cieczka, czyli krwista wydzielina z dróg rodnych. Należy jednak podkreślić, że zdolność do rozmnażania nie jest jednak równoznaczna z pełną gotowością czworonoga do posiadania potomstwa.  Ta pojawia się zwykle dopiero między 2 a 6 rokiem życia psa. Nie należy więc dopuszczać samca do suczki zbyt wcześnie.

Jak rozpoznać ciążę u psa?

Ciąża u psa nie daje żadnych wyraźnych pół. Dopiero w drugim trymestrze brzuch zaczyna się lekko zaokrąglać, a powiększać, choć łatwo przegapić zmiany zachodzące w organizmie w pupila. Powstaje zatem pytanie, czy istnieją sposoby, które pozwalają wcześniej postawić właściwą diagnozę? Tak trzeba przeprowadzić odpowiednie badania. 

Warto wykonać RTG weterynaryjne. Dzięki niemu można nie tylko wykryć płody rozwijające się w macicy, ale również określić przybliżony wiek ciąży i wielkość miotu. Bywa ono również bardzo pomocne w ocenie prawidłowości przebiegu akcji porodowej.  Zdjęcia rentgenowskie odgrywają bardzo ważną rolę, gdy zachodzi konieczność zastosowania cięcia cesarskiego (na przykład w sytuacji, kiedy szczeniak jest bardzo duży albo jego główka jest podwinięta i wciśnięta w drogi rodne). 

Jak dbać o suczkę w czasie ciąży i po urodzeniu szczeniąt?

Ciężarna suczka musi odpowiednio się odżywiać. Do jej jadłospisu należy wprowadzić specjalny pokarm, który pokryje zapotrzebowanie energetyczne zarówno przyszłej mamy, jak i rozwijających się szczeniąt. Trzeba jednak pamiętać o jednej niezwykle istotnej kwestii – zwierzę nie powinno być przekarmiane. Otyłość jest bowiem bardzo niebezpieczna dla czworonoga i może wpłynąć negatywnie na przebieg akcji porodowej. Warto więc zapewnić suczce codzienną dawkę aktywności fizycznej, by nie straciła dobrej kondycji. Wysiłek nie może być jednak zbyt intensywny.

 

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1586253119526 fe76950fb065cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMXx8U2hvZSUyMHJ1bm5lcnN8ZW58MXwwfHx8MTY2NTMyNTM3Ngixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie buty do biegania zimą będą najlepsze?

1 października 2022

Zimą temperatury mogą spaść znacznie poniżej zera. Na ośnieżonej i oblodzonej drodze trudniej się biega, jednak najwytrwalsi zwolennicy tego sportu i tak nie odmówią sobie treningu. Trzeba tylko pamiętać o…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady