wtorek, 23 lipca 2024r.

Co ile przegląd instalacji gazowej w budynku?

unnamed file 15

Instalacja gazowa, przewody dymowe, instalacja elektryczna, powinny być poddawane okresowym przeglądom, aby mieszkania i domy były bezpieczne w użytkowanie. Przeglądy są prowadzone przez fachowców, którzy specjalizują się w wybranych dziedzinach. Kiedy trzeba wykonać przegląd instalacji gazowej w budynku?

Przegląd instalacji gazowej

Przeglądy gazowe muszą być prowadzone równolegle z kontrolą przewodów i kanałów wentylacyjnych i  spalinowych, ponieważ tylko wtedy, gdy będą one działać poprawie, można mieć pewność co do bezpieczeństwa mieszkańców. Takich przeglądów zazwyczaj nie wykonuje kominiarz, aczkolwiek specjalista posiadający usprawnienia budowlane lub osoby o kwalifikacjach nadanych przez przepisy o dozorze technicznym. 

Nie tylko w lokalach wielorodzinnych przeprowadza się takie przeglądy, warto zdawać sobie sprawę z tego, że właściciele domów również mają obowiązek zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym zakresie. 

Jak przebiega taka kontrola?

W czasie przeglądu instalacji gazowej budynku sprawdza się między innymi jej szczelność, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których zazwyczaj dochodzi do usterek. Tak, więc specjalista kontroluje połączenie z gazomierzami, urządzeniami gazowymi i armaturą, a także sprawdza złącza przewodów. Ważną kwestią będą także zawory oraz kurki, gdzie również może dojść do rozszczelnienia. Fachowiec z pewnością skontroluje również stężenie gazu w piwnicy oraz na piętrach. W ramach kontroli zostanie zbadany także stan gazomierza. 

Każdy przegląd instalacji gazowej powinien być zakończony spisaniem odpowiedniego protokołu. To gwarancja, że w razie awarii, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Warto zatem dopilnować tej kwestii i wykonywać przeglądy regularnie, przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych, niebezpiecznych niespodzianek w przyszłości. Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż później mierzyć się ze szkodami.

Przeglądy gazowe to konieczność, są obowiązkiem każdego z nas, zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i zarządców wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Koszty wykonania takiego przeglądu nie są wysokie, więc nie trzeba obawiać się wysokich kosztów. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Co robi weterynarz? Jak wygląda jego praca?

1 maja 2021

Lekarz weterynarii nazywany potocznie weterynarzem jest osobą, która ukończyła 5-letnie studia medyczne na kierunku weterynaria. Głównym obszarem działań weterynarza jest diagnostyka oraz leczenie zwierząt domowych i hodowlanych. Do zadań lekarza…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady