wtorek, 23 lipca 2024r.

Co jedzą papugi nimfy? Jakie pokarmy należy ograniczać?

Co jedzą papugi nimfy? Jakie pokarmy należy ograniczać?

Papugi nimfy są idealne dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji opiekować się takimi ptakami. Jak w przypadku każdego zwierzęcia musimy o niego odpowiedni zadbać. Niestety nie zawsze wiemy jak, należy to prawidłowo robić. Dlatego też warto poszukać informacji u osób doświadczonych, którymi są np. sprzedawcy lub inni hodowcy.

Ziarna – główny składnik diety

Wiele osób zastanawia się co jedzą papugi nimfy? Otóż codzienna dieta tych papug koniecznie musi zawierać ziarna, które są niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania. Mogą być to różne mieszanki ziaren lub poszczególne ich rodzaje.

Jednak dając słonecznik, trzeba uważać na jego ilość. Jest to ważne z racji tego, że ziarna słonecznika są tłuste, więc może się to przyczynić do szybkiego zwiększenia wagi tego niewielkiego ptaka. Dieta powinna być urozmaicona w taki sposób, żeby dostarczała wszystkich składników odżywczych.

Mieszanki ziaren i inny pokarm należy kupować wyłącznie w miejscach, gdzie produkty są dobrej jakości. Im zdrowsze kupimy pożywienie tym w lepszej kondycji, będzie nasza papuga.

Wybrane owoce i warzywa

Papugi nimfy są nieco wybredne, jeżeli chodzi o owoce, ponieważ te zawierające dużo soku nie należą do ulubionych przysmaków. Są także owoce, które w ogóle nie powinny być podawane papugom m.in. awokado. Najbardziej odpowiednie do karmienia to jagody, truskawki, dzika róża itp.

W przypadku warzyw wybór jest dużo większy jednak, trzeba uważać na poszczególne rodzaje warzyw. Papugi chętnie jedzą pietruszkę, marchew, ogórki, rzodkiewkę. Natomiast nie wolno włączać do diety czosnku, cebuli, w tym ograniczać kalafior, kapustę, brukselkę.

W sytuacji, kiedy chcemy podać papudze jakąkolwiek roślinę, należy sprawdzić, jaka jej część może być zjedzona. Jest to ważne po to, aby nie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Domowe pokarmy i częstotliwość karmienia

Do pokarmów typowo domowych, które mogą znajdować się w diecie papugi, zaliczamy przede wszystkim jajka, ser żółty, twaróg, a nawet mięso i ryby. Takie jedzenie jest ważne ze względu na białko, które się w nim znajduje, ale trzeba pamiętać, żeby nie podawać zbyt często takiego rodzaju pokarmów.

Jedzenie przez papugę jedynie poszczególnych pokarmów może świadczyć o tym, że podajemy jej za dużo ulubionych przysmaków. Wtedy musimy szybko ograniczyć takie pokarmy w innym przypadku, może być trudno odzwyczaić papugę od niektórych rodzajów jedzenia. Papugi tak samo, jak i inne zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody, ponieważ jest ona niezbędna do życia każdego stworzenia.

Może spodobać Ci się również:

Adwokat czy radca prawny - co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

Adwokat czy radca prawny – co lepsze? Kogo wybrać w naszej sprawie?

15 lipca 2020

Na pewnym etapie życia każdy z nas musi skonfrontować się z sytuacją, która pod względem kompetencji i wiedzy przerasta nas, osoby niezaznajomione z tajnikami prawa. Bez względu na to, czy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady