poniedziałek, 03 października 2022r.

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

Co to jest cybant? Jak zdjąć cybant?

Przygotowując instalacje hydrauliczne wykorzystujemy różnorakie akcesoria, które odpowiadają za jej prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiedni dobór tych elementów może być kluczowy i wpływać na bezpieczeństwo użytkowania instalacji i jej praktyczną rolę. Wśród tych wykorzystywanych elementów w dużej mierze możemy mówić o artykułach z branży metalurgicznej, które sprawiają, że stworzona instalacja charakteryzuje się funkcjonalnością i jest również gwarancją trwałości poszczególnych jej elementów. Przygotowanie odpowiednich akcesoriów i ich wykorzystanie to kluczowa sprawa, która wpływać będzie na funkcjonowanie instalacji. Do drobnych elementów, które są przy niej stosowane, na pewno zaliczyć możemy również cybant. Warto wiedzieć, czym jest i jak się go wykorzystuje.

Czym jest cybant?

Mówiąc prostymi słowami, jest to obejma do rur, która ma charakter zaciskowy i może być montowana na masztach, rurach, gdzie będzie decydowała o przepływach przez rury. Wykonana z metalu obejma może mieć różną średnicę i dzięki temu dopasowana jest do miejsca, w którym będzie wykorzystywana. Dostępne na rynku cybanty również należą do zróżnicowanych, ponieważ spotkać możemy obejmę kwadratową, której ułożenie tworzy kwadrat, oraz kabłąkową, która wykonana jest w taki sposób, że jest na jednym zakończeniu zaokrąglona i tym samym może dopasować się do rury przy wybraniu odpowiedniej jej średnicy.

Zastosowanie cybantów

Przeznaczenie tych narzędzi jest bardzo szerokie: mogą być stosowane przy tworzeniu instalacji hydraulicznych, wykorzystywane są w motoryzacji, gdzie stanowią połączenie kolejnych elementów tłumika. Oprócz tego taka opaska na rurę stanowi element łączenia w samochodach w miejscach, gdzie dochodzi do stylu elementów stalowych z gumowymi. Możliwości jest sporo, a sama obejma ze względu na prostą konstrukcję jest bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym elementem, na który oczywiście warto zwrócić uwagę.

Jak zdjąć cybant?

Ze względu na wykonanie ze stali, obejma jest narażona na korodowanie, co sprawia, że usunięcie starych cybantów niekiedy staje się kłopotliwe. Jeśli taka sytuacja ma miejsce i zacisk do rur stawia opór ze względu na korozję na nakrętkach, może nawet dojść do zerwania gwintów. W takim przypadku obejma do rur stalowych może być również usunięta dzięki jej przecięciu szlifierką kątową przy zachowaniu ostrożności, by nie uszkodzić tych elementów, na których dana opaska na rurę była montowana. Ze względu na bliskie położenie cybantu przy rurze należy dokonywać cięcia bardzo uważnie.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Jaka szpachla do drewna? Sprawdzamy typy popularnych wypełniaczy.

1 grudnia 2021

Drewno stanowi niezwykle wdzięczny materiał. Ma unikalny wygląd, jest stosunkowo miękkie, a jednocześnie na tyle wytrzymałe, że może posłużyć do przygotowania wielu elementów w naszym mieszkaniu. A jednocześnie jest materiałem…

Czytaj więcej