czwartek, 21 września 2023r.

Co to jest obsługa kadrowa? Czy w każdej firmie musi być dział kadr?

Każda firma składa się z określonych działów. To, jakie działy będą funkcjonować w przedsiębiorstwie, zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz tego, czym się zajmuje. Warto jednak dodać, że w większości firm niezbędny jest dział kadrowy. Na szczęście obecnie nie trzeba szukać dodatkowego miejsca na kadry, ponieważ można skorzystać z usług firmy zewnętrznej.

Obsługa kadrowa – co to jest?

Obsługa kadrowa to szeroki zakres czynności, dlatego w momencie, gdy chcemy nawiązać współpracę z firmą oferującą taką usługę, trzeba szukać naprawdę profesjonalnego miejsca. Zakres prac, jakie wykonywane są w dziale kadrowym to: prowadzenie dokumentacji dotyczącej zatrudnionych pracowników, przesyłanie wymaganych dokumentów do organów tj. ZUS, proces rekrutacji, wystawianie badań lekarskich, wyliczanie urlopów, czy przygotowywanie listy płac.

Oczywiście obowiązków, jakie są wykonywane, w tym dziale jest znacznie więcej, co powoduje, że liczy się tutaj doświadczenie i wiedza osób odpowiedzialnych za określone czynności. Oznacza to, że szukając firmy oferującej takie usługi nie należy wybierać pierwszej oferty, jaką znajdziemy.

Dział kadr – ważne miejsce nie tylko dla firmy

Prowadzenie działu kadr kojarzy nam się zazwyczaj z tym, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo. Jednak wbrew pozorom taki dział ma duże znacznie nie tylko dla samego zakładu pracy, ale również dla pracowników. Uzyskanie poszczególnych dokumentów lub zaświadczeń jest możliwe dzięki istnieniu kadr.

Poza tym osoba zatrudniona wie, gdzie ma się udać, jeżeli chodzi o załatwienie wielu ważnych spraw. Każda firma ma obowiązek gromadzić dokumentację dotyczącą pracowników zarówno tych obecnie zatrudnionych, jak i zwolnionych. Obowiązek przechowywanie określonej dokumentacji jest uregulowany prawnie, dlatego firmy muszą przestrzegać takich przepisów.

Zewnętrzna obsługa kadrowa

Jeśli właściciel przedsiębiorstwa nie chce, aby w jego firmie został utworzony dział kadr, może skorzystać z możliwości, jakie oferują firmy zewnętrzne. Zlecenie określonych prac, jakie mają zostać wykonane przez pracowników w firmie zewnętrznej, jest dużym ułatwieniem dla osoby, która prowadzi swój własny biznes.

Co więcej, ogromne znaczenie ma także indywidualne wyliczenie kosztów, jakie będą dotyczyły obsługi kadrowej. Wydatki zależą tutaj przede wszystkim od ilości prac oraz okresu współpracy. Warto dodać, że koszty są uzależnione również od konkretnej firmy, z jaką podejmiemy współpracę, a więc należy tutaj porównać wybrane oferty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1606811841689 23dfddce3e95cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxkZW50aXN0fGVufDF8MHx8fDE2Njk0ODc2MTUixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem? Dlaczego warto wybierać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

1 czerwca 2023

Leczenie endodontyczne to zazwyczaj jedyny sposób na to, aby uratować chore zęby. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu leczenie kanałowe jest jeszcze prostsze, skuteczne oraz dokładniejsze. W wielu gabinetach…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady