piątek, 29 marca 2024r.

Co zrobić gdy agencja pracy nie wypłaciła pieniędzy? Jakie przepisy regulują pracę agencji?

photo 1622258416260 cc79f4763be4cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDB8fHdvcmslMjBhZ2VuY3l8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjc2ODU4Mwixlibrb 4.0.3q80w1080

Zatrudnienie przez agencję pracy to duże udogodnienie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Poza tym tutaj znalezienie pracy jest dużo prostsze niż szukanie zatrudnienia na własną rękę. Jednak, czy każda agencja pracy jest uczciwa i zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Brak wypłaty wynagrodzenia przez agencję pracy – co zrobić?

Każda agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracowników ma obowiązek wypłaty comiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli jednak zdarzy się, że pracownik nie otrzyma swojej pensji, należy jak najszybciej podjąć stosowne kroki. Jest to bardzo ważne, ponieważ czas odgrywa tutaj najważniejszą rolę.

Ważną czynnością, jaką trzeba wykonać jest wysłanie do pracodawcy pisemnego żądania o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Warto podać także termin, jaki pracodawca ma na dokonanie wypłaty.

Pismo to musi być dobrze przygotowane, a zawarte tam informacje muszą być jasne. Warto pamiętać, że powinna znaleźć się tam też kwota wynagrodzenia, które nie zostało uregulowane. Jeżeli jednak nie przyniesie, to oczekiwanych skutków, konieczne będzie podjecie kolejnych kroków związanych z wyegzekwowaniem wynagrodzenia.

Jak rozpoznać nieuczciwą agencję pracy?

Biuro pośrednictwa pracy tymczasowej ma na celu pomoc w znalezieniu zatrudnienia osobom szukającym pracy. Nie ma tutaj miejsca na nieuczciwość takiej agencji, ponieważ podlega ona innym organom tj. marszałek województwa.

Aby nie trafić na agencję, która liczy wyłącznie na zyski, a dobro pracownika nie jest tu istotne, warto sprawdzić opinie o danym miejscu. Dzięki temu będziemy mieli pewność co do uczciwości agencji pracy. Oczywiście trzeba wiedzieć, że odsetek nieuczciwych agencji jest bardzo mały, a więc nawiązanie współpracy nie wiąże się tu z dużym ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Jakie przepisy prawa regulują działalność agencji?

Działania agencji tymczasowych regulowane są przez Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ponadto, aby agencja działał legalnie, musi uzyskać wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Instytucja ta musi przestrzegać też przepisów znajdujących się w Rozrządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie działalności agencji zatrudnienia oraz Ustawy o ochronie danych osobowych.

Przestrzeganie przepisów to priorytet każdej agencji pracy, która chce przede wszystkim pomagać osobom szukającym zatrudnienia. Jeżeli okaże się, że współpraca nie przebiega zgodnie z naszą myślą, można zrezygnować z takiego zatrudnienia.

Może spodobać Ci się również:

photo 1541088120351 d566aa6ac53fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxtYWtldXB8ZW58MXwwfHx8MTYxODMwMDIxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Estee Lauder Double Wear – jak dobrać kolor? Dlaczego warto wybrać podkład z tej serii?

1 marca 2023

Podkład Estee Lauder Double Wear to popularny kosmetyk, który odgrywa bardzo ważną rolę podczas wykonywania makijażu. Aby make-up prezentował się naprawdę dobrze, należy korzystać wyłącznie z odpowiednio dobranych kosmetyków. Jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady