poniedziałek, 03 października 2022r.

Czy wiesz jak pielęgnować swoje drewniane meble?

photo 1497366672149 e5e4b4d34eb3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxpbnRlcmlvciUyMGRlc2lnbnxlbnwxfDB8fHwxNjMxNzg1Nzk1ixlibrb 1.2.1q80w1080

 

Wszystkie rzeczy, jakie nabywamy w tym także meble, wymagają naszej uwagi. Korzystamy z nich, zużywają się, brudzą, kurzą, to naturalna kolej rzeczy. Jeśli jednak chcemy, żeby te rzeczy trwały z nami jak najdłużej i były wciąż ładne, trzeba je pielęgnować.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja mebli drewnianych?

Meble drewniane są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Wykonywane są z wyselekcjonowanych gatunków drzew o odpowiedniej twardości. Koniecznie powinno być to drewno z certyfikatem FSC. Po latach użytkowania możemy je odnowić i dalej cieszyć się ich wyglądem.

Codzienna pielęgnacja powinna polegać na:

 

  • Regularnym usuwaniu kurzu z ich powierzchni przy użyciu miękkiej szmatki z preparatem do drewna innym w zależności od rodzaju powłoki zabezpieczającej mebel.
  • Szybkim usuwaniu plam zwłaszcza barwiących płynów.
  • Wycieraniu nadmiaru wody, rozlanej cieczy, żeby nie zdążyła wsiąknąć w drewno i go zawilgocić.
  • Dobrym zwyczajem jest używanie podkładek, żeby uchronić drewno przed gorącą temperaturą naczyń i wilgocią.

Dobre nawyki pozwolą cieszyć się z pięknej powierzchni drewnianych mebli znacznie dłużej.

Odpowiednia konserwacja zabezpieczy drewno i wpłynie na jego wygląd.

Co jakiś czas drewniane meble należy poddać ponownej konserwacji, która dogłębnie zabezpiecza materiał i tworzy wierzchnią barierę. Najrzadziej trzeba powtarzać lakierowanie, najczęściej olejowanie. Na czym polegają poszczególne metody?

Lakierowanie – polega na trwałym zabezpieczeniu powierzchni lakierem. Można to robić pędzlem lub metodą natrysku. Dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania takiej powierzchni konieczna będzie renowacja.

Woskowanie – woskujemy drewno surowe, dobieramy wosk w zależności od gatunku drewna, woski mają różną konsystencję, niektóre nakładamy na zimno, inne należy podgrzać. Najczęściej nakładamy kilka warstw. Jest to zajęcie dosyć czasochłonne, każdą warstwę należy cierpliwie wetrzeć i poczekać na wyschnięcie. Na koniec mebel możemy wypolerować, żeby nadać mu połysk.

Olejowanie – jest bardzo ekologiczne, poza tym nie niszczy struktury drewna, za to wydobywa piękno słoi i koloru. Tak zabezpieczony mebel nie łapie kurzu, oddycha i delikatnie błyszczy. Konieczne jest użycie dedykowanego oleju do konserwacji. Najlepiej zapytać o taki podczas kupowania mebla. Tę metodę trzeba powtarzać najczęściej, żeby powierzchnia była odpowiednio zabezpieczona.   

Kochasz klimat jaki tworzą drewniane meble? Żeby na dłużej cieszyć się ich pięknem nie zapomnij o nie dbać. Wystarczy codzienna higiena i co jakiś czas konserwacja odpowiednimi produktami.

 

 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 6

Jak przygotować auto do zimy?

1 października 2021

Sezon zimowy stanowi spore wyzwanie dla naszego samochodu. To czas, w którym jest on znacznie bardziej narażony na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wilgoć czy działanie soli i błota pośniegowego.…

Czytaj więcej