Hałas w środowisku pracy – jak ograniczyć? Jakie przepisy regulują kwestię ochrony przed hałasem w pracy?
Miejsce pracy może wiązać się z narażaniem na różne negatywne czynniki takie jak hałas. Niestety nie zawsze eliminacja tych czynników jest możliwa, dlatego w takich przypadkach należy stosować zabezpieczenia, które uchronią pracownika przed utratą zdrowia. Jakie kroki należy podjąć, żeby ograniczyć hałas w miejscu pracy i czy kwestia ta jest regulowana przez przepisy prawne?
Skuteczne sposoby na ograniczenie hałasu w miejscu pracy
Jeżeli chcemy wyeliminować lub ograniczyć głośne dźwięki powstające w miejscu pracy pierwszym krokiem, jaki powinien zostać wykonany jest zmniejszenie hałasów emitowanych przez różnego rodzaju urządzenia i maszyny. Stosowanie obudowy dźwiękoszczelnej, kabin dźwiękoszczelnych, materiałów pochłaniających dźwięk, czy tłumików akustycznych to tylko niektóre ze sposób na zmniejszenie głośnych hałasów.
Ponadto środki ochrony przed hałasem mogą stosować także bezpośrednio pracownicy. Chodzi tu między innymi o nauszniki ochronne i stopery do uszu.
Warto dodać, że połączenie różnych środków ochrony często daje dużo lepsze efekty. Pracodawca w miejscu pracy ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony, jeśli jest to oczywiście wskazane.
Ochrona przed hałasem – przepisy prawne
Wszelkie kwestie związane z wykonywaną pracą określane są przez przepisy BHP. Dzięki temu pracownik jest chroniony przed zagrożeniami, co korzystnie wpływa również na komfort pracy i zdrowie osób zatrudnionych.
Poza tym pracodawca ma obowiązek oznakowania strefy, gdzie istnieje zagrożenie hałasem lub w miarę możliwości je odgrodzić. Nieprzestrzeganie przepisów prawnych wiąże się z interwencją odpowiednich organów i nałożeniem stosownych kar na pracodawcę. Tak samo wygląda to w przypadku pracowników, którzy też muszą przestrzegać przepisów i mają obowiązek stosować określone środki ochrony.
Długotrwałe narażenie na hałas – konsekwencje
Jeżeli dźwięk przekracza określone normy, może dojść do poważnego uszkodzenia słuchu. Niestety nie wszystkie uszkodzenia słuchu są odwracalne, a więc problem ten może pozostać już do końca życia. Często hałas ma wpływ nie tylko na słuch, lecz również cały organizm, w tym też układ krążenia oraz układ nerwowy.
Kiedy jesteśmy narażeni na hałas samopoczucie także ulega pogorszeniu. Uniknięcie problemów, jakie pojawiają się w wyniku długotrwałego przebywania w głośnym otoczeniu jest możliwe poprzez stosowanie się do przepisów i używanie zaleconych środków ochrony.
Może spodobać Ci się również:
Wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych to coraz popularniejsze zjawisko. Wiele osób chce polepszyć komfort życia poprzez większe zarobki, które można uzyskać pracując za granicą. Jednak, zanim podpiszemy umowę, warto…
Czytaj więcej