wtorek, 23 lipca 2024r.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Odgrzybianie klimatyzacji – cena

Ile kosztuje serwis klimatyzacji? Odgrzybianie klimatyzacji - cena

W ostatnich latach klimatyzacja domów i mieszkań stała się nieodzowna. Wynika to ze znacznego podniesienia się średnich temperatur, a także pojawiania kilkutygodniowych okresów upałów. Temperatura potrafi wtedy przekroczyć 30 stopni Celsjusza w cieniu za dnia i 25*C nocą, a do takich warunków ludzie w naszej szerokości geograficznej nie są przyzwyczajeni. Aby zapewnić sobie stałe dostarczanie chłodu, instalacja klimatyzacji musi być regularnie kontrolowana, serwisowana i czyszczona. Inaczej mogłoby dojść do niespodziewanych awarii, które nie tylko pozbawią nas możliwości schłodzenia pomieszczeń, ale również narażą na spore wydatki. Sprawdzamy, jaki jest koszt utrzymania układu w pełnej sprawności.

Ilość czynnika i wycieki

Klimatyzacja pracuje na zasadzie sprężania specjalnego gazu. Po przejściu przez kompresor ciśnienie w przewodach może osiągać wartości nawet kilkuset atmosfer. Dlatego też ucieczka części czynnika po pewnym czasie jest naturalna, niedopuszczalne są jednak duże wycieki. Jeżeli takie się pojawią, układ opróżni się już po kilku tygodniach, a czasami dniach użytkowania. Ponadto w czynniku rozpuszczony jest olej smarujący sprężarkę i zwilżający gumowe uszczelki. Stąd właśnie serwis klimatyzacjiopiera się przede wszystkim na kontroli ilości gazu w układzie, uzupełnianiu go oraz sprawdzaniu, czy nie ma nieszczelności. Za powyższą usługę zapłacimy w okolicach 150 zł, jednak ceny w różnych częściach kraju mogą wahać się o 20 do 30 PLN. Jeżeli jednak zostaną stwierdzone nieszczelności, które trzeba będzie naprawić, cena może wzrosnąć od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Odgrzybianie parownika

Częstym problemem zgłaszanym przez użytkowników klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach. Wydobywa się on z parownika, czyli urządzenia znajdującego się wewnątrz pomieszczenia, które ma za zadanie ochładzać znajdujące się w nim powietrze. Ponieważ temperatura panująca wewnątrz jest bardzo niska, na parowniku intensywnie gromadzi się wilgoć, a nadmiar skroplin odpływa specjalnym wężem do kanalizacji lub pojemnika. Jest to niestety doskonałe otoczenie do rozwoju różnych drobnoustrojów, które wywołują wyżej wymieniony zapach. Dlatego przynajmniej raz na sezon należy przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji. Metody są dwie: ozonowanie lub płukanie. Pierwsza oznacza koszt w okolicach 70 PLN i polecana jest wtedy, gdy parownik nie jest mocno zanieczyszczony. Jeżeli jednak długo nie było wykonywane jego kompletne mycie, należy skorzystać z drugiej metody – jej koszt to okolice 110 zł.

Może spodobać Ci się również:

Taśma stalowa nierdzewna - produkt znajdujący zastosowanie w wielu branżach

Taśma stalowa nierdzewna – produkt znajdujący zastosowanie w wielu branżach

1 kwietnia 2021

Taśmy stalowe używane są w wielu różnych branżach. Wszystko to jest możliwe dzięki materiałowi, z którego są one wyprodukowane. Stal ma bardzo szerokie zastosowanie, przez co pełni niezwykle ważną funkcję…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady