czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Ile kosztuje tynkowanie ścian zewnętrznych?

unnamed file 3

Zewnętrzne powierzchnie ścian w stanie surowym nieustannie narażone są na działanie czynników pogodowych. Zawarta w powietrzu wilgoć przy dłuższej ekspozycji może przedostawać się do ścian i powodować systematyczne uszkodzenia jej struktury. Dlatego najlepiej jest zabezpieczyć je odpowiednią powłoką ochronną. Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju tynki, które dodatkowo stanowią świetną ozdobę mieszkania. Ile kosztuje i od czego zależy przygotowanie powłoki ochronnej na ścianach?

Tynkowanie: materiały, sposób, koszty robocizny

Podstawowym wydatkiem dotyczącym tynkowania są oczywiście koszty zakupu materiałów.  W zależności od zastosowanego rodzaju zaprawy, jej jakości oraz powierzchni roboczej oblicza się szacunkową wartość surowców. Koszty mogą zostać zwiększone, gdy razem z tynkowaniem decydujemy się również na ocieplenie. W takim przypadku należy doliczyć również ceny styropianu, kleju, siatki zabezpieczającej oraz zaprawy tynkowej.

Istotną kwestią jest również sposób pracy. Wykorzystując agregat tynkarski, można znacznie usprawnić krycie ścian tynkiem. To dobra technika zwłaszcza przy konstrukcjach wielkopowierzchniowych, bowiem pozwala przygotować idealną powierzchnię w stosunkowo krótkim czasie.

Nie wszystkie firmy wykorzystują jednak agregat tynkarski. Kraków jest miejscem, w którym liczne przedsiębiorstwa usługowe realizują tynkowanie ręczne, co może wiązać się z wyższym kosztem. Przy odpowiednim doświadczeniu fachowców, przygotowana powłoka również będzie wysokiej jakości, znacznie jednak wydłuży się czas tynkowania.

Na cenę wpływają również elementy dekoracyjne

Mieszkanie standardowe, w którym występuje optymalna ilość okien i stosunkowo duża powierzchnia ścian będzie wymagać prostszych rozwiązań w trakcie tynkowania. Takie prace najbardziej cieszą specjalistów, z tego względu, iż nie muszą oni tracić czasu na wykończenie licznych detali.

Sprawa wygląda inaczej przy powierzchniach o większej ilości wypukłości, okiennic oraz dodatkowych elementów. Zwiększenie kosztów może być tutaj bardzo odczuwalne, zwłaszcza że klient może zażyczyć sobie dobór innego koloru takich elementów. Agregaty tynkarskie mogą w tym przypadku się nie sprawdzić, potrzebne będzie ręczne wykończenie powierzchni.

Jake są ceny tynkowania zewnętrznego?

Przy naliczaniu kosztów robocizny uwzględnia się sposób przygotowania zaprawy. W tym przypadku:

  • ceny przygotowania samej elewacji włączając w to robociznę i opłaty za materiały mieści się w przedziale 40-70 zł za metr kwadratowy,
  • tynkowanie z dodatkowym ociepleniem wymaga stawki około 110 zł za metr. Cena może być jednak mniejsza, jeśli zdecydujemy się na firmę, która wykorzystuje agregaty  tynkarskie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1570696657911 287e234bb781ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Gdzie odebrać prawo jazdy? Sprawdź jak przebiega proces egzaminowania

1 września 2023

Na ten dokument wiele osób czeka z niecierpliwością. Prawo jazdy umożliwi przemieszczanie się w nieograniczony sposób niemal po całym świecie. Nic więc dziwnego, że osoby, które ukończyły 18 lat już…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady