wtorek, 28 czerwca 2022r.

Jak Kodeks pracy w Niemczech określa czas pracy i urlop?

unnamed file 5

Znajomość przepisów prawa pracy w Niemczech pozwala na dobre dostosowanie swoich potrzeb do warunków tam panujących. Dla Polaka wyjeżdżającego za granicę w poszukiwaniu pracy jest to szczególnie ważne. Obostrzenia związane z pandemią na świecie odzwierciedliły się w zmianach przepisów prawa pracy.

Kodeks pracy Niemcy mają przygotowany tak, by zmiany pozwoliły przedsiębiorcom na przetrwanie trudnej sytuacji. Jednocześnie nowe zapisy podniosły ochronę pracowników przed zwolnieniem. W sytuacjach skrajnych warto zasięgnąć porady prawnej, gdyż nie ma na świecie miejsca, gdzie nie dochodziłoby do nadużyć.

Jaki czas pracy obowiązuje w Niemczech?

Czas pracy, według niemieckich przepisów prawa pracy, to okres, kiedy pracownik poświęca swoje siły na potrzeby pracodawcy. Maksymalnie nie może przekraczać 48 godzin w dni robocze. To oznacza 8 godzinny tryb pracy dziennej. 

Regulacje czasu pracy dotyczą poszczególnych zawodów oraz okoliczności skrócenia lub wydłużenia. Wiele zawodów wykorzystuje 10-cio godzinny tryb dzienny. Musi on jednak w przeciągu 24 tygodni zostać wyrównany, tak by średnia zgadzała się z czasem ustawowym.

Skrócony czas pracy. Czy to legalne?

Kurzarbeit jest skrócenie czasu pracy przez pracodawcę, kiedy przedsiębiorstwo znajduje się w trudnej sytuacji. Przepis ten powstał z myślą o aktualnej sytuacji i jest odpowiedzią na potrzeby ratowania przedsiębiorstw oraz zachowania miejsc pracy. Pracodawcy mogą zachować załogę, a jednocześnie zaoszczędzić na kosztach pracownika.

Skrócenie czasu pracy dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, a powstałą różnicę w wynagrodzeniu pokrywa pracodawca. Korzystając z przepisów może on ubiegać się o wyrównanie do Federalnej Agencji Pracy.

Kiedy przysługuje urlop?

Przyjęty jest również ustawowo przyznawany urlop, a przepisy jasno określają jego długość w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku 6-cio dniowego tygodnia będą to 24 dni robocze. Natomiast w trybie pięciu dni roboczych – będzie to 20 dni. Pełne prawo do urlopu przysługuje po 6 miesiącach pracy.

Roczny urlop należy wziąć w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli nie został wykorzystany, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty świadczenia urlopowego. Urlop można przenieść na kolejny rok, ale dotyczy to tylko pierwszych trzech miesięcy.

W obecnych warunkach pracodawca może wykorzystać urlopy swoich pracowników i poprosić o ich wykorzystanie. W przypadku przestoju w firmie taka praktyka ma podłoże ekonomiczne. Jeśli nie ma zgody między pracodawcą, a pracownikiem w tej kwestii, warto wiedzieć, że pracownik jest w prawie i nie musi zgadzać się na przymusowy urlop.

Może spodobać Ci się również:

Jaka moc pompy ciepła do domu 200 m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 200 m2?

23 maja 2020

Dawniej duże domy były uznawane za luksus, aktualnie stają się standardem na rynku budowniczym. Inwestycja w pompę ciepła daje wymierne efekty i pozwala nam cieszyć się jej sprawnym działaniem przez…

Czytaj więcej