poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu? Dbaj o swoje plecy.

photo 1533090161767 e6ffed986c88cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxob3VzZSUyMGZsYXQlMjBiYXRocm9vbXxlbnwxfDB8fHwxNjQ5NzU1NjU5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Wiele osób spędza przy biurku kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Związane jest zazwyczaj z działalnością zawodową i wykonywanymi obowiązkami. Takie siedzenie przez wiele godzin ma wpływ na stan zdrowia, nie tylko kręgosłupa, ale również na inne czynniki.

Istotne jest, w takim przypadku odpowiednie dobranie biurka oraz krzesła tak, aby jak najmniej obciążać kręgosłup. Stanowisko pracy musi być w taki sposób dopasowane, aby było funkcjonalne i wygodne, a biurko pomieściło wszystkie niezbędne do pracy rzeczy. Dlatego też, przed wyborem biurka warto dowiedzieć się, jaką wysokość powinno mieć i jak zachować jego ergonomię.

Optymalna wysokość biurka – od czego to zależy?

Wielogodzinne siedzenie przy biurku prowadzi do wielu schorzeń, min. Nadwagi i problemów z krążeniem. Nieodpowiednio dobrane biurko do indywidualnych uwarunkowań jest przyczyną wad postawy oraz nasilających się problemów z kręgosłupem. Kluczowe jest, więc przystosowanie do siebie całego stanowiska pracy.

Na rynku przeważają biurka o standardowej wysokości, od 70 do 90cm. Jest to uniwersalny rozmiar, ale niekoniecznie odpowiada on wszystkim. Jednym z głównych czynników determinujących dopasowanie biurka jest wzrost człowieka i tym głównie należy się kierować dopasowując biurko pod względem wysokości.

Wysokość niestandardowa biurka – czyli jaka?

Praca przy biurku, przez wiele godzin, może doprowadzić do przemęczenia, bólu stawów i kręgosłupa. To ma wyraźny wpływ na samopoczucie, a jednocześnie na zaangażowanie w pracę. Inaczej jest, jak biurko, krzesło niezbędne elementy stanowiska pracy są idealnie do nas dopasowane.

Osoby niższe mogą sięgnąć po modele standardowe, ale im wyższy człowiek, tym biurko również powinno być wyższe. Przykładowo, dla człowieka o wzroście do 170 cm, lepiej pasuje biurko o wysokości 75 cm, a ludziom powyżej 180 cm można zaproponować wysokość nawet 90 cm.

Jak wybrać biurko i dopasować krzesło?

Wzrost człowieka wiąże się z długością kończyn, a więc im wyższa osoba, tym dłuższe ma nogi, a co za tym idzie wygodniej będzie jej się siedziało przy wyższym biurku. Do tego krzesło powinno być również dopasowane do wzrostu i wysokości biurka.

Z kolei głębokość i szerokość biurka to kwestia indywidualnych potrzeb. Wiadomo, że powierzchnia użytkowa musi być odpowiednio duża, by pomieścić sprzęt elektroniczny, np. laptop, czy komputer. Tu również muszą się zmieścić materiały biurowe, dokumentacja, a także inne niezbędne w pracy elementy. Wielkość biurka dobrze dopasowanego do danej osoby jest wypadkową jego wysokości oraz metrażu powierzchni użytkowej.

Może spodobać Ci się również:

Outsourcing procesu rekrutacji - czy agencja HR to dobry pomysł?

Outsourcing procesu rekrutacji – czy agencja HR to dobry pomysł?

1 listopada 2020

Outsourcing to wykorzystanie zewnętrznych zasobów do delegowania zadań i projektów do firm zewnętrznych. Wchodzi w coraz to nowe obszary naszego życia, nie tylko na polu zawodowym, ale także prywatnym. Podstawą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady