wtorek, 28 czerwca 2022r.

Jak pandemia wpłynęła na prawo pracy w Niemczech?

unnamed file 6

Pandemia w wielu krajach na świecie spowodowała zapaść w wielu dziedzinach życia. Spowodowała spadek zatrudnienia i spore bezrobocie. Polacy wyjeżdżający za granicę w celu podjęcia pracy muszą przede wszystkim zapoznać się dokładnie z nowelizacjami prawa pracy obowiązującymi w kraju, w którym szukają zatrudnienia.

Nasi najbliżsi sąsiedzi za zachodnią granicą wprowadzili szereg rozwiązań, które mają za zadanie wesprzeć działanie gospodarki. Niemcy zaostrzyli warunki, w których pracodawca mógł zwolnić pracownika, jednocześnie dając im narzędzia chroniące przed nadmiernymi kosztami z tytułu zatrudniania.

Pandemia i skrócony czas pracy w niemieckim prawodawstwie

Przedsiębiorstwa zagrożone ekonomicznie i zatrudniające wielu pracowników mogą wprowadzić skrócony czas pracy. Kurzarbeit pozwala na utrzymanie poziomu zatrudnię oraz zniwelowanie strat z tego tytułu. Pracownicy wykonują swoje obowiązki w czasie krótszym, a to powoduje zmniejszenie ich wynagrodzenia.

Jednocześnie pozostałą część wynagrodzenia pracownik otrzymuje również od pracodawcy, w ramach Kurzarbeitergeld. Tak, wiec technicznie pracownik nie odczuwa zmniejszenia swojej wypłaty, a niemiecki pracodawca objęty tym programem może ubiegać się o zwrot częściowej rekompensaty od Federalnej Agencji Pracy. 

Czy pracownik w Niemczech jest zabezpieczony przed zwolnieniem

Skrócony czas pracy miał zapobiec nadużyciom przedsiębiorców i nadmiernym zwalnianiem pracowników. Jednocześnie nie mogło to wpłynąć na zasadne zwolnienia. W takich przypadkach, jak bardzo zła kondycja firmy lub nieuchronne zamkniecie zakładu pracodawca może zwolnić pewna ilość pracowników lub wszystkich.

Powstała w wyniku nowelizacji ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem eliminuje przypadki, w których pracodawcy w niejasnych okolicznościach i trudnych do zaakceptowania warunkach zwalniają pracowników. Te zapisy dotyczą jedynie osób zatrudnionych w zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nieokreślony przez okres min. 6 miesięcy, w firmie zatrudniającej min. 10 osób.

Warunki zwolnienia pracownika w Niemczech

Zdecydowanie pracodawca nie może wręczyć zwolnienia pracownikowi z powodu wirusa. Powodem do zwolnienia może być utrata płynności finansowej firmy lub redukcja etatów w celach polepszenia kondycji przedsiębiorstwa. Pracownicy w trudnych czasach są, co prawda chronieni, ale prawo niestety zezwala na przymusowe grupowe zwolnienia.

Niejednokrotnie też pracodawcy wysyłają na urlopy swoich pracowników, nie zawsze zgodnie z ich życzeniami. To rozwiązanie, jednakże jest lepsze niż całkowita utrata pracy.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie kupić karton na paczkę? Bardzo duże kartony

Gdzie kupić karton na paczkę? Bardzo duże kartony

19 maja 2020

Kartony to naturalne i rozkładające się z czasem, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i poręczne opakowania na dowolne przedmioty. Nic dziwnego, że to właśnie producenci opakowań kartonowych dostarczają swoje towary na…

Czytaj więcej