niedziela, 03 marca 2024r.

Jak powinna być skonstruowana umowa deweloperska kupna-sprzedaży mieszkania od dewelopera?

photo 1642887534384 81c81882dd1acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Umowa deweloperska to umowa zawierana między deweloperem a nabywcą nieruchomości (np. mieszkania lub domu), która reguluje warunki sprzedaży nieruchomości na etapie jej budowy lub przed budową. Umowa deweloperska jest jednym z podstawowych dokumentów, które umożliwiają nabycie nieruchomości od dewelopera.

Umowa deweloperska kupna-sprzedaży mieszkania powinna być skonstruowana w sposób klarowny i precyzyjny, tak aby każda ze stron miała jasno określone prawa i obowiązki. Znajdując ofertę mieszkania na sprzedaż w Lublinie lub w innym mieście warto zapoznać się z tym, co musi być zawarte w takiej umowie.

Główne punkty zawarte w umowie deweloperskiej

Przede wszystkim umowa powinna zawierać kreślenie stron, czyli wskazać imiona i nazwiska lub nazwy firm oraz numery identyfikacyjne (NIP lub PESEL). Musi być dokładnie opisany przedmiot umowy, w tym zawarta powierzchnia mieszkania, dokładna lokalizacja i kluczowe parametry.

W umowie takiej istotne jest precyzyjne określenie terminów realizacji inwestycji i oddania mieszkania do użytkowania oraz terminy płatności. We wszystkich większych miastach, w tym Lublin mieszkania na sprzedaż od deweloperów mają różne uwarunkowania i różny zakres cenowy. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej przyszły właściciel może negocjować cenę, która znajdzie później w umowie.

Warunki sprzedaży mieszkania – co powinna zawierać umowa?

Bezwzględnie należy określić cenę mieszkania oraz formę płatności (np. rata na poczet ceny, zadatek). Tu również warto wskazać dokładne warunki sprzedaży, które muszą być spełnione, aby mogła ona dojść do skutku (np. uzyskanie pozwolenia na użytkowanie).

W umowie deweloperskiej powinien być zawarty  rodzaj i okres gwarancji na mieszkanie oraz jego elementy wyposażenia. Tu należy również włączyć postanowienia końcowe. Określają one prawa i obowiązki stron po zawarciu umowy oraz sposoby rozwiązywania ewentualnych sporów.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Umowa deweloperska jest bardzo ważnym dokumentem, który powinien być dokładnie analizowany przed podpisaniem. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby zawierała jasne informacje dotyczące ewentualnych dodatkowych kosztów (np. opłat za media, kosztów notarialnych) oraz na to, aby była sporządzona w sposób przystępny i zrozumiały dla obu stron.

Należy zwrócić uwagę na wszelkie zapisy dotyczące kosztów, terminów, gwarancji oraz na wszelkie ograniczenia lub obowiązki, które mogą wpłynąć na sposób korzystania z nieruchomości. W razie wątpliwości lub pytań warto skonsultować się z prawnikiem lub rzeczoznawcą majątkowym.

Może spodobać Ci się również:

photo 1599687267812 35c05ff70ee9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4N3x8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia wyższe – sposób na zdobycie ciekawego zawodu. Jakie kierunki i formy nauki proponują uczelnie?

1 listopada 2023

Kończąc szkołę średnią nie zawsze, rezygnujemy z dalszej nauki. Często wybieramy naukę na studiach wyższych, aby móc w przyszłości robić coś naprawdę ciekawego i dającego gwarancję dobrych zarobków. Oczywiście to,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady