czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jak szkło barwione oddziałuje na środowisko?

Jak szkło barwione oddziałuje na środowisko?

Opakowania szklane zarówno w dawniejszych  czasach jak i dziś są bardzo popularne. Ten surowiec ze względu na swoją wytrzymałość znajduje zastosowanie do przechowywania produktów spożywczych, kosmetyków, środków czyszczących, a także substancji chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla środowiska. No właśnie, a jak jest z bezpieczeństwem samych opakowań? Czy ich obecność nie powoduje dodatkowego zanieczyszczenia natury?

Lepsze szkło czy plastik?

Nie ma oficjalnego zwycięzcy w tym porównaniu, choć szkło znacznie częściej wskazywane jest jako materiał mniej inwazyjny w środowisko. To surowiec, który co prawda odznacza się dużą wytrzymałością, a huta szkła do jego wytworzenia potrzebuje mnóstwo energii cieplnej. Jednak możliwości ponownego wykorzystania butelek w tym przypadku wydają się znacznie większe.

Plastikowe opakowania również wytrzymują setki lat, zanim ulegną rozkładowi. Jednak ich recykling jest znacznie bardziej okrojony. Nie każdy typ surowca nadaje się do powtórnego przetworzenia, co bardzo często nakłania ludzi do wyrzucania zużytego surowca. Niestety jest również problem z utylizacją plastiku, spalanie go w sposób naturalny powoduje rozpylenie w atmosferze rakotwórczych substancji.

Szkło zwykłe bezpieczne, a szkło barwione?

Wielu zastanawia się, czy udekorowane butelki szklane mogą w jakiś sposób oddziaływać na nasze zdrowie. Magazynując produkty spożywcze w oryginalnie przygotowanych opakowaniach, nie powinniśmy się martwić o możliwość przedostawania barwników do naszego układu pokarmowego.

Producent szkła decydując się na wykonanie ozdobnych motywów na butelkach przeważnie wykorzystuje bezpieczne dla środowiska technologie i substancje nadające mu kolor. Dodatkowo, przy standardowym malowaniu czy sitodruku, butelki są wypalane, co zmniejsza ryzyko emisji barwników do środowiska.

Jak mogę przyczynić się do ochrony natury?

Przede wszystkim, jeśli tylko to możliwe, zużyte butelki należy odpowiednio segregować. Surowiec jest w pełni poddawany recyklingowi, oznacza to, że może powtórnie posłużyć do pakowania towaru sklepowego.

Istotne jest tutaj zastosowanie się do zasad składowania odpadów. Niektóre typy szkła, ze względu na różne właściwości topnienia nie mogą być ze sobą przetapiane. Istotna jest więc właściwa segregacja.

Oczywiście warto dodać, że surowiec może być przez nas samych zastosowane wielokrotnie. Przy odpowiedniej pielęgnacji butelki szklane mogą posłużyć nam w codziennym życiu, choćby do magazynowania zimowych przetworów. Należy pamiętać, że dzięki takiemu działaniu, dba się o czystość środowiska!

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Wszystko, co musisz wiedzieć o zdjęciach rentgenowskich dla psów

1 czerwca 2021

Od 1895 roku promienie rentgenowskie są używane do identyfikacji wszystkiego, od złamanych kości i guzów po kule i inne ciała obce. Tworzą jasny obraz, który lekarze i weterynarze mogą wykorzystać…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady