sobota, 20 kwietnia 2024r.

Jak wygląda trądzik różowaty? Jak go leczyć?

Jak wygląda trądzik różowaty? Jak go leczyć?

Chyba każda z nas marzy o pięknej cerze. Niestety, większość kobiet zmaga się z różnymi problemami skórnymi. Jednym z nich jest trądzik różowaty, który najczęściej pojawia się około 30. roku życia i może nasilać się nawet w wieku 40-60 lat. Czym jest ta choroba? Czy są jakieś skuteczne metody na leczenie trądziku różowatego?

Trądzik różowaty – jakie są jego przyczyny?

To przewlekła choroba skóry twarzy, która występuje u około 10% dorosłych i dotyczy przeważnie kobiet z jasną karnacją. Przyczyny tego schorzenia nie są jeszcze do końca znane. Może mieć podłoże genetyczne, hormonalne lub środowiskowe. Często występuje u osób, które w młodości cierpiały na ostrą postać trądziku młodzieńczego oraz u osób z łojotokowym zapaleniem skóry i cerą naczynkową. Ponieważ choroba nierzadko ma związek z hormonami, zazwyczaj nasila się u kobiet w czasie ciąży, menstruacji oraz menopauzy.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Zmiany skórne najpierw pojawiają się na nosie, a później rozprzestrzeniają się na skórę czoła, policzków, podbródka, a czasem też szyi, dekoltu i uszu. W tych okolicach występuje rumień, a wraz z nim uczucie napięcia i pieczenia oraz obrzęk. Mogą pojawiać się grudki i krostki, a skóra może być przesuszona i się łuszczyć. W ciężkich wypadkach powstają guzowate zmiany, które czasem prowadzą nawet do deformacji twarzy. Tej odmianie choroby często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych.

Trądzik różowaty – czy da się go leczyć?

Na szczęście istnieją różne sposob terapii lub przynajmniej minimalizowania objawów. Należy jednak pamiętać, że jest to złożony proces, a jego przebieg zależy od nasilenia i stadium choroby. Jeśli cierpimy na trądzik różowaty, powinniśmy udać się do specjalisty. Dermatolog dobierze odpowiednią metodę leczenia – ogólną lub miejscową. Należy też starannie ułożyć pielęgnację swojej cery i dobrać dermokosmetyki, które nie zaostrzą zmian skórnych, a przyniosą ukojenie.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – jak to działa?

Wielu osobom dużą ulgę przyniosło laserowe leczenie trądziku. Jeśli wybierzemy odpowiedni gabinet, to nie musimy obawiać się, czy taki zabieg jest bezpieczny. W jego trakcie na naszą skórę oddziałuje wiązka światła, która wnika w jej głąb, powodując stymulację tkanek. Za pomocą lasera można doprowadzić do obkurczenia i zamknięcia problematycznych naczynek. Dzięki temu są one zdecydowanie mniej widoczne, a twarz ma bardziej ujednolicony koloryt. Istnieją różne rodzaje laserów, których można używać do walki z trądzikiem różowatym. Specjalista dobierze właściwy dla naszej skóry zabieg. 

Walka o piękną cerę wymaga cierpliwości, ale z pewnością jest warta wysiłku. Zaczerwienienia na twarzy mogą być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny wśród wielu kobiet. Jeśli jest tak w naszym wypadku, należy rozważyć, czy laserowe leczenie trądziku różowatego nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Może spodobać Ci się również:

art2

Stres w pracy jak sobie radzić? Kiedy warto udać się do specjalisty?

1 stycznia 2022

Stres jest często spotykanym zjawiskiem u większości osób. Ten niekorzystny stan może nam towarzyszyć w wielu sytuacjach, a więc nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy znajdziemy się w stresującej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady