czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jaką rolę pełni chrząstka stawowa?

photo 1626524815950 559398d5abeacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMjZ8fGpvaW50c3xlbnwxfDB8fHwxNjQ5NjcxMTQzixlibrb 1.2.1q80w1080

Dzięki stawom mamy tak ogromne możliwości poruszania się. To one łączą ze sobą kości w taki sposób, by umożliwić kończynom wykonanie określonych ruchów. Niektóre, takie jak staw łokciowy mają ograniczone możliwości, z kolei inne umożliwiają poruszanie w niemal każdym kierunku. Z biegiem czasu jednak każdy staw ulega zużyciu, a postępując artroza powoduje nasilające się zmiany zwyrodnieniowe. Najczęściej dotykają one tzw. chrząstki stawowej. Z czego składa się ta tkanka?

Chrząstka stanowi element każdego stawu

To elastyczna tkanka, której głównym zadaniem jest odizolowanie dwóch połączonych kości od siebie. Chrząstka występuje w stawach części ciała, które są szczególnie narażone na tarcie wewnętrzne. To tkanka, która oddziela panewki kości od siebie i jednocześnie amortyzuje przeciążenia powstałe w trakcie ruchu.

W zdrowym, młodym organizmie, chrząstka stawowa ulega samoczynnej regeneracji. Jednak wraz z postępującym wiekiem, funkcjonalność elastycznej tkanki znacznie spada. Może to być początkiem rozwoju artrozy stawu biodrowego lub skokowego, która jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową.

Dlaczego chrząstka z biegiem się zużywa?

Główną przyczyną takich dolegliwości jest obniżenie zdolności regeneracyjnych tkanki. Z biegiem czasu nasze ciało przechodzi szereg zmian, a niektóre procesy zaczynają ustawać. Chrząstka stale jest narażona na mikrouszkodzenia, dlatego po pewnym czasie mogą pojawić się ubytki w jej strukturze.

Artroza rozwija się powoli i początkowo może w ogóle nie dawać żadnych objawów. Najczęściej w późniejszym czasie obserwuje się ograniczenie możliwości ruchowych i sztywność kończyn szczególnie z samego rana. Często w zaawansowanym stadium choroby pojawiają się też stany zapalne, które mogą powodować dotkliwe bóle stawu. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, gdyż dalsze bagatelizowanie problemu może skutkować problemami z chodzeniem.

Jak utrzymać chrząstkę stawową w dobrej kondycji?

Wszystko zależy od naszego stylu życia. Choć skutków artrozy kolana nie da się całkowicie usunąć, można je opóźnić. Wystarczy wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków, takich jak właściwa dieta i aktywność fizyczna.

Dobrze jest uzupełnić posiłki w owoce i warzywa, które są źródłem potrzebnych witamin z grupy B i E, oraz mikroelementów, takich jak wapń, fosfor oraz potas. Nie należy zapominać też o witaminie D, która jest niezbędna przy procesie regeneracji komórek chrząstki. Aktywność fizyczna również jest w tym przypadku istotna. W podeszłym wieku co prawda nie mamy już ochoty na różne dyscypliny sportu, lecz wcale nie będą one konieczne. Wystarczy zwykły spacer w ciągu dnia, by rozruszać nasze stawy.

Może spodobać Ci się również:

photo 1574205335041 23c2c4981059ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ile kosztuje tynkowanie elewacji z pomocą agregatu?

1 marca 2024

Zabezpieczenie ścian tynkiem od zewnątrz ma kluczowe znaczenie w kontekście ich wytrzymałości. Zaprawa odizoluje powierzchnie od działania czynników atmosferycznych i wilgoci, która może znacznie osłabić łączenia i strukturę budynku. Dlatego…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady