czwartek, 11 sierpnia 2022r.

Jakie recepty może wypisać weterynarz? Na kogo wystawiane są recepty?

photo 1599443015574 be5fe8a05783cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Lekarz weterynarz to osoba, która jest odpowiedzialna za przeprowadzane leczenie u zwierząt. Oznacza to, że w lecznicach weterynaryjnych pracują wyłącznie specjaliści o odpowiednich kwalifikacjach, a więc osoby korzystające z usług mogą być spokojne o zdrowie swoich zwierząt. Co więcej, weterynarz w razie potrzeby może również wypisać receptę na leki, które muszą być podawane zwierzęciu.

Leki na receptę dla zwierzęcia

Zwierzęta w przypadku wielu chorób wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Weterynarz ma uprawnienia do wystawiania recept na leki, które musi przyjmować zwierzę. Do takich leków zaliczamy m.in. antybiotyki, insulina, krople do oczu oraz uszu.

Oczywiście ilość leków wypisywanych na receptę jest znacznie większa, a więc to, co zapisze lekarz, zależy przede wszystkim od schorzenia, na jakie cierpi zwierze. Recepta, na której lekarz weterynarii przepisuje leki, wygląda inaczej niż ta stosowana w przypadku lekarstw dla ludzi.

Takie druki mają oznaczenie WET lub WET-KARENCJA. Poza tym weterynarz może także przepisać leki na receptę, która nie jest wystawiona w związku z chorobą, a profilaktyką.

Jakie leki podajemy zwierzętom?

Lekarstwa podawane u zwierząt są preparatami, które przyjmują także ludzie. W tym przypadku stosowane mogą być jedynie inne dawki oraz częstotliwość podawania.

Zwierzęta również chorują na wiele schorzeń, które są leczone lekami stosowanymi, a więc dostęp do różnych środków nie jest utrudniony, dzięki czemu recepty realizowane są w normalnych aptekach. Nasi pupile mogą cierpieć na takie same choroby jak każdy z nas. Oznacza to, że weterynarze specjalizują się w różnych dziedzinach.

Co więcej, w razie potrzeby porady może udzielić nam także weterynarz kardiolog Lublin. Obecnie istnieje wiele specjalizacji, jeżeli chodzi o weterynarię, więc zwierzęta chore nawet na bardzo ciężkie choroby mogą liczyć na pomoc.

Na kogo wypisywana jest recepta?

Weterynarz zawsze wypisuje receptę na człowieka, a nie na zawierzę. Warto dodać, że lekarz weterynarii może również wypisać receptę na siebie w momencie, gdy do leczenia potrzebne są określone leki.

Oczywiście specjalista ten nie może przepisywać wszystkich dostępnych na rynku leków, gdyż nie każdy lek jest stosowany w leczeniu zwierząt. Ważne jest, aby specjalista nie nadużywał swojej wiedzy oraz uprawnień do wystawiania recept na leki, które nie zostaną wykorzystane w leczeniu zwierzęcia, a będą stosowane u człowieka.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 13

Ile kosztują implanty zębów?

1 grudnia 2021

Niezależnie od tego, z jakiego powodu straciliśmy zęby lub zęba, ważne jest to, aby jak najszybciej uzupełnić braki w uzębieniu. Dlaczego? Bo w tym wypadku dochodzi do aktywacji zaniku kości,…

Czytaj więcej