sobota, 22 stycznia 2022r.

Jakie spółki posiadają osobowość prawną? Czy spółki z osobowością prawną są dobrym rozwiązaniem?

Jakie spółki posiadają osobowość prawną? Czy spółki z osobowością prawną są dobrym rozwiązaniem?

Spółka to jedna z najpopularniejszych rodzajów działalności gospodarczej zakładanej przez przedsiębiorców. W zależności od tego, czym będziemy się zajmować można wybrać jedną z kilkunastu spółek. Jednak, zanim zdecydujemy się na utworzenie spółki, warto wiedzieć, która z nich jest najkorzystniejsza i jakie spółki mają osobowość prawną?

Osobowość prawna spółki – czym się charakteryzuje?

Każdy, kto planuje rejestrację spółki, powinien wiedzieć, że osobowość prawna to zdolność do wykonywania czynności prawnych. Spółka uzyskuję zdolność do czynności prawnych w momencie wpisu do rejestru KRS. Wbrew pozorom zakładanie spółki Warszawa nie należy do skomplikowanych czynności, ale pomimo tego warto mieć, chociażby podstawowe informacje na ten temat.

Założenie spółki osobowej to prawo do dokonywania czynności prawnych, a co za tym idzie, daje to wiele możliwości przedsiębiorcom. Warto wspomnieć, że takie spółki mogą zaciągać zobowiązania, a także pozywać inne podmioty, przy czym spółka również może być pozwana.

Spółki posiadające osobowość prawną

Osobowość prawną mają spółki kapitałowe, do których zaliczamy m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. W przypadku spółki z o.o. osobowość nabywana jest w chwili wpisania spółki do rejestru, a więc zakładając taką działalność, należy dopełnić wszelkie formalności, aby spółka powstała zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się też tzw. etap przejściowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Polega on na tym, iż spółka nie posiada osobowości prawnej od czasu zawarcia umowy, do czasu wpisu w KRS.

Proces zakładania spółki akcyjnej oraz nabycia osobowości prawnej wygląda tak samo, jak w przypadku spółki z o. o. Jak widać spółki z osobowością prawną, mają wiele zalet, jednak przed założeniem koniecznie trzeba przeanalizować, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia.

Czy warto założyć spółkę kapitałową?

Otóż to, jaką spółkę założymy, zależy przede wszystkim od tego, czym będziemy się ona zajmować. Oczywiście spółki z osobowością prawną mogą dać wiele korzyści, które z pewnością wpłyną na prosperowanie biznesu. Wspólnicy spółek kapitałowych w razie problemów finansowych nie muszą się martwić o utratę swojego majątku osobistego, ponieważ jest on całkowicie oddzielony od majątku spółki.

W przypadku niewystarczającego majątku firmy kwota, jaką poniosą wspólnicy ze swojego prywatnego majątku nie może być większa nić wkład, jaki wnieśli do spółki. Rejestracja każdej ze spółek ma swoje wady i zalety, więc tutaj należy kierować się zarówno dobrem spółki, jak i wspólników.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 2

Rękawice ochronne dla różnych warunków pracy

1 stycznia 2021

Dobre zabezpieczenie pracownika powinno zakładać porządną ochronę jego rąk. Wykonywanie wszelkich zadań wiąże się często z możliwością trudnego zabrudzenia, a nawet urazu dłoni. Operowanie w różnych warunkach, a także praca…

Czytaj więcej