niedziela, 28 maja 2023r.

Kto może podpisać wypowiedzenie umowy o pracę? Jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?

photo 1571055931484 22dce9d6c510cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2Nnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Praca zarobkowa to priorytet dla większości osób, gdyż od tego zależy w dużej mierze jakość oraz komfort życia. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy w pewnym momencie otrzymujemy wypowiedzenie umowy o pracę. Co powinniśmy zrobić w takim momencie i jak wygląda proces wypowiedzenia umowy w Niemczech?

Wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy – kto może podpisać?

Dokument stanowiący wypowiedzenie powinien być podpisany przez pracodawcę. Warto dodać, że niekiedy czynność ta może zostać zlecona osobie, która ma pełnomocnictwo do wykonywania poszczególnych czynności w imieniu swojego pracodawcy.

Jeżeli natomiast chodzi o pracownika, to otrzymując wypowiedzenie nie musi on składać żadnego podpisu.  W chwili, gdy zostanie ono dostarczone dokument, uważa się za doręczony.

Oczywiście, jeśli wypowiedzenie chce wręczyć pracownik, musi on pamiętać o złożeniu podpisu na takim dokumencie. Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech przekazane bez podpisu będzie nieważne, dlatego strona odpowiedzialna za przygotowanie i wręczenie musi pamiętać o tym szczególe.

Jak wygląda wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech?

Najważniejszym aspektem, jeżeli chodzi o wypowiedzenie umowy o pracę jest jego forma. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wypowiedzenie sporządzone w formie papierowej.

Oczywiście osoby pracujące w Niemczech i zatrudnione u niemieckiego pracodawcy chcące złożyć wypowiedzenie muszą pamiętać o sporządzeniu dokumentu we właściwym języku. Wypowiedzenie umowy o pracę po niemiecku to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia dla obu stron. Przekazanie wypowiedzenia może odbyć się osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Ponadto pracownik i pracodawca muszą przestrzegać określonych terminów wypowiedzenia, które są uregulowane prawnie. Okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu zatrudnienia, a więc jest to kwestia indywidualna dla każdego pracownika.

Czy można „cofnąć” wypowiedzenie umowy o pracę?

Niestety cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną stronę jest niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że w chwili porozumienia pracownika i pracodawcy o chęci dalszego kontynuowania współpracy umowa nie zostaje rozwiązana, a osoba zatrudniona pracuje na poprzednich warunkach.

Jeśli upłynął okres wypowiedzenia, a strony dopiero po tym czasie wyraziły chęć dalszej współpracy umowa jest przedłużana. Nie następuje tutaj przerwanie ciągłości zatrudnienia, a przedłużeniu podlega umowa, która się skończyła.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak dbać o garnitur, by zachować go na dłużej?

1 marca 2021

Elegancja i szyk to połączenie zasad noszenia garnituru, odpowiedniego dobrania do okazji i umiejętność dopasowania dodatków. Najistotniejszą, jednak, zasadą jest zachowanie czystości i nieskazitelnego wyglądu. Żaden elegancki mężczyzna nie pokaże…

Czytaj więcej