czwartek, 21 września 2023r.

Lakier matowy – ile kosztuje jego przygotowanie?

photo 1514053514818 a89e7ce304e9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMnx8Y2FyJTIwdmFybmlzaGluZ3xlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE4MDE5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Przy większości samochodów zastosowano tradycyjny wygląd karoserii z idealnym połyskiem. Są jednak modele, które wyróżniają się matowym odcieniem barwy. Taki efekt można uzyskać, stosując właściwe lakiery ze specjalnym dodatkiem, rozpraszającym światło. Czy pomalowanie samochodu w ten sposób jest drogą inwestycją?

Matowy lakier – jak go stworzyć?

Początkowe etapy malowania praktycznie nie różnią się od tych, stosowanych podczas standardowego procesu.  Pierwszym krokiem zawsze jest opracowanie powierzchni. Wiąże się to z myciem karoserii, usuwaniem starej uszkodzonej powłoki lakierniczej, odtłuszczaniem oraz wygładzaniem drobnych ubytków. Wszystkie te kroki mają doprowadzić do wyrównania powierzchni i przygotowania pod nakładanie nowej warstwy.

W dalszej kolejności nakładany jest podkład oraz bazowe lakiery samochodowe, które nadają kolor. Po zaschnięciu się powłoki eksperci przechodzą do aplikacji warstwy ochronnej, która w tym przypadku zawiera bardzo drobno zmielone kruszywo mineralne. Jego celem jest rozproszenie światła, które daje właśnie matowy efekt. Karoserii tego typu nie poleruje się do idealnego połysku, a sama powierzchnia jest jedynie wygładzana.

Ile kosztuje przygotowanie matowego lakieru?

Wykonanie takiego efektu na całym samochodzie może wiązać się z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Choć sam proces jest nieco łatwiejszy od klasycznego malowania, w tym przypadku koszty również zależą od wydatków na materiały z hurtowni lakierniczej oraz czasu nakładania poszczególnych powłok. 

Lakierowanie samo w sobie jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem, dlatego cena takiego zabiegu również musi być wysoka. W wielu przypadkach zmiana koloru samochodu opłaca się tylko w nowszych pojazdach, których wartość jest jeszcze dość wysoka. Starsze modele lepiej będzie okleić folią, lub wypolerować karoserię, by uzyskać idealny połysk.

Lakier matowy – jak o niego dbać?

Mimo że powłoka nie ma idealnego połysku, również powinniśmy się o nią zatroszczyć. Zarysowania mogą zniekształcić przygotowany efekt, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o regularnym czyszczeniu samochodu. Dystrybutor lakierów samochodowych i akcesoriów udostępni również szereg preparatów woskowych, które ułatwią konserwację nowo przygotowanej powłoki.

Wystarczy co jakiś czas udać się na myjnie i dokładnie oczyścić samochód z zabrudzeń. Jeśli czyścimy pojazd w domowych warunkach, powinniśmy stosować miękkie ściereczki i uważnie czyścić karoserię kawałek po kawałku. Dzięki temu uzyskamy optymalny efekt i nie zarysujemy samochodu.

Może spodobać Ci się również:

Dlaczego warto woskować samochód? - auto detailing

Dlaczego warto woskować samochód? – auto detailing

3 sierpnia 2020

Woskowanie auta najczęściej kojarzy nam się z zabiegiem, który ma nadać samochodowi połysku i wykonywany jest przez tych, którzy chcą się swoim samochodem „pokazywać” przed ludźmi. Okazuje się jednak, że…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady