niedziela, 03 marca 2024r.

Mała kawalerka – jak ją urządzić, by była funkcjonalna i ładna?

photo 1494526585095 c41746248156cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxob3VzZSUyMGZsYXQlMjBiYXRocm9vbXxlbnwxfDB8fHwxNjQ5NzU1NjU5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Kawalerka, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla jednej osoby, albo dla bezdzietnej pary. Jest to zazwyczaj jeden pokój, mała kuchnia lub aneks kuchenny i niewielka przestrzeń z wydzielona łazienką oraz przedpokojem. Całość zwykle nie przekracza 30 m2 i jest to spore wyzwanie aranżacyjne.

Małe mieszkania jednak cieszą się dużą popularnością, najczęściej wśród młodych ludzi, a kupno kawalerki to nadal dobra inwestycja. Trzeba tylko umiejętnie ją urządzić, wybrać odpowiednie meble na wymiar i wstawić adekwatne wyposażenie. Podpowiadamy kilka dobrych rad, jak urządzić małą kawalerkę?

Kolor i oświetlenie niewielkiej kawalerki

Aby uzyskać dobry efekt wizualny najpierw należy zadbać o odpowiednia kolorystykę mieszkania. Jeśli lokatorem jest mężczyzna, to kolory, w których będzie się dobrze czuł nie mogą być tęczowe, czy pstrokate. Tu warto postawić na spokojne beże i szarości z dużą ilością bieli i elementami czarnymi. Takie mieszkanie, dobrze oświetlone dyskretnymi źródłami światła, będzie eleganckie i gustowne.

Posiadaczka kawalerki zapewne zdecyduje się na żywe i bajeczne kolory. Mieszkanie takie nabiera życia, a uzupełnione wieloma dekoracyjnymi elementami zazwyczaj odzwierciedla osobowość mieszkanki. Te zasady obejmują również oświetlenie. Żyrandol, czy kinkiety, ciepłe światło oraz dyskretne lampy stojące nawet małe pomieszczenie rozświetlą i sprawią, że optycznie będzie większe.

Meble do kawalerki – jakie wybrać?

Tu sprawa jest złożona, a wszystko zależy od wielkości i ustawności poszczególnych pomieszczeń. O ile jedyny pokój może mieć spory metraż i dobrze rozplanowaną przestrzeń, o tyle maleńka kuchnia, łazienka, czy przedpokój sprawiają już trudność. Warto dobrze przemyśleć wybór mebli do kuchni, czy łazienki, ze względu na to, że musi zostać zachowana pełna wygoda użytkowania, a zarazem funkcjonalność.

Zdecydowanie meble do kawalerki wybierać należy z miarką w ręku. Najlepszym pomysłem jest znalezienie producenta, który na wymiar wykona wszystkie meble. Nie będzie wówczas problemu, ani z ustawnością, ani z zagospodarowaniem każdego centymetra.

Drobiazgi, czyli jak dekorować małą kawalerkę?

To drobiazgi, elementy wystroju stanowią o wyglądzie mieszkania. Należy je dobrać tak, by stanowiły łączniki aranżacyjne, ale również, aby nie było ich zbyt wiele. Małe mieszkanko z dużą ilością bibelotów, albo z bardzo dekoracyjnymi elementami wyposażenia wydaje się być jeszcze mniejsze i ciaśniejsze.

Jednocześnie warto podkreślić, że każdy ma swój gust i lubi mieszkanie urządzić w swoim własnym stylu. Warto przy tym pamiętać, by nie przedobrzyć z dekoracjami.

Może spodobać Ci się również:

Co to jest startup? Jak założyć startup?

Co to jest startup? Jak założyć startup?

30 lipca 2020

Popularne powiedzenie mówi, że pomysł za milion dolarów często wpada do głowy o czwartej nad ranem. To często takie niespodziewane idee dają początek przełomowym rozwiązaniom, które prowadzą do powstawania dużych…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady