poniedziałek, 17 czerwca 2024r.

Mundury górnicze – stara tradycja, nowoczesna wygoda

Mundury górnicze - stara tradycja, nowoczesna wygoda

Mundury górnicze cieszyły się niegdyś ogromną popularnością, nie tylko wśród górników, ale także osób z nimi związanych. Dziś zakładane są głównie w Barbórkę, czyli święto wszystkich górników, przypadające 4 grudnia. Oczywiście inne okazje, takie jak na przykład spotkania pracownicze czy imprezy dedykowane również wymagają stosownej oprawy, jaką nadaje mundur górniczy.

Tradycja spleciona z nowoczesnością

Mundur górniczy pierwotnie był strojem pracowniczym, obowiązkowym na kopalni. Po raz pierwszy zostały wprowadzone w XIX wieku i od tego czasu ich krój uległ znacznej zmianie. Niegdyś mundur górniczy uszyty był w formie fraka, dziś odchodzi się od tak eleganckiego stroju na rzeczy zwykłej marynarki i spodni. Może być także uszyty w formie smokingu.

Dlaczego smoking?

Jest bardziej elegancki niż standardowy garnitur czy marynarka do kompletu ze spodniami, jednak mniej odświętny niż frak. Pozwala to na wypośrodkowanie stylu, w jakim powinien być uszyty mundur. Ze względu na to, że na co dzień nie nosi się munduru górniczego, a jest on wyjmowany z szafy jedynie na specjalne okazje, dobrze, gdy dodaje górnikowi powagi – wszak coraz mniej zawodów może poszczycić się własnym strojem służbowym.

Idealnie uszyty

Mundur powinien być dobrze dopasowany do konkretnego górnika i jego sylwetki. Smoking na miarę jest tutaj rozwiązaniem problemu niedopasowania, co często występuje w przypadku seryjnego szycia mundurów dla większej ilości górników. Marynarka musi posiadać rękawy odpowiedniej długości, spodnie natomiast nie mogą być ani za długie ani za krótkie, gdyż nieodpowiednio skrojone ubranie ujmuje powagi górnikowi. Co więcej, smoking uszyty pod nas daje możliwość poczucia niezwykłego komfortu noszenia, co nie zdarza się często w przypadku zakupu gotowego produktu.

Skąd wziąć mundur górniczy?

Strój powinien być wykonany przez profesjonalnego krawca, który w szyciu tego typu produktów posiada odpowiednie doświadczenie. Przygotowanie go nie jest bowiem łatwym zadaniem, gdyż wymaga znajomości krojów tak, aby z jednej strony wyglądać elegancko i dostojnie, z drugiej zaś nie wyróżniać się zbytnio z tłumu, na przykład w czasie parady. Pamiętajmy, że czas oczekiwania może być długi, gdyż dobór odpowiednich materiałów i scalenie ich w spójną całość to czasochłonna praca. Dodatkowo ilość potrzebnych do wykończenia takiego smokingu przymiarek może być większa niż w przypadku szycia standardowego, ze względu na najwyższą jakość, jaką ma prezentować mundur.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Kabina prysznicowa – jaką wybrać?

1 lipca 2021

Urządzanie łazienki nie jest łatwe, ale można zrobić to z powodzeniem samodzielnie bez wsparcia architekta. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest kabina prysznicowa, która powinna być dopasowana do wystroju pomieszczenia,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady