czwartek, 11 sierpnia 2022r.

Pierwsza praca bez doświadczenia, czyli jak rozpocząć karierę zawodową?

unnamed file 7

Zaczynając dorosłe życie młody człowiek musi zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Jednym z nich, najważniejszym, jest znalezienie zajęcia zarobkowego umożliwiającego utrzymanie siebie i w późniejszym czasie swojej rodziny. To zadanie nie jest łatwe i zazwyczaj nie mając doświadczenia zawodowego, znalezienie pracy może być dość utrudnione.

Szukając pracodawcy, który zatrudni osobę bez doświadczenia młodzi ludzie często skazani są na przyjmowanie ofert nie gwarantujących im powodzenia w karierze. Często są to staże lub zwykłe umowy zlecenia, czyli coś „na chwilę”. Na pewno dobrym pomysłem będzie skorzystanie z bazy ofert pracy, by rozpocząć stabilne życie zawodowe.

Po pierwsze: doświadczenie, to nie tylko umowy o pracę

Skonstruowanie pierwszego CV sprawia problem każdemu początkującemu. Tu warto nadmienić, że pracodawcy chętnie spoglądają nie tylko na zawodowe doświadczenia, szczególnie widząc wiek składającego CV kandydata. W takim przypadku doświadczenia zdobyte w ciągu okresu nauki, nap. Wolontariat, czy sezonowe prace, również będą oceniane pozytywnie.

Wszystko, co młody człowiek porabiał w latach poprzedzających ukończenie studiów może być uwzględnione w CV. Aby dobrze zaprojektować CV warto sięgnąć po podpowiedzi zamieszczone na portalu pracy, co początkującemu pozwoli na uniknięcie błędów i zachwycenie przyszłego pracodawcy swoim potencjałem.

Po drugie: chęć do pracy i zaangażowanie

Po latach pracy wkradają się nawyki, rutyna i pewne zniechęcenie, to wiedzą poszukujący nowej pracy doświadczeni kandydaci. Plusem młodego człowieka szukającego swojej drogi zawodowej jest na pewno energia, zdolność przyswajania nowych umiejętności i zaangażowanie. Pracodawca, który szuka pracownika chcącego się jeszcze czegoś nauczyć chętniej spojrzy na młodego kandydata, którego „wychowa” po swojemu.

Dlatego też warto zawrzeć w CV gamę swoich umiejętności, a także przekazać chęć do zaangażowania się w każde nowe przedsięwzięcie. Szukając pracy warto uczynić zalety z tego, co wydaje się być przeszkodą, czyli z niedoświadczenia. Chęć do pracy i energia twórcza w niektórych przypadkach są większym atutem niż wieloletnie doświadczenie.

Kursy i szkolenia, czyli trzeci element zdobywania doświadczenia

Pracodawcy zerkając na CV zatrzymują się nie tylko na doświadczeniu zawodowym, ale również na przebytych lub aktualnie trwających kursach i szkoleniach. To pokazuje, że młody człowiek nie ogranicza się do wiedzy pozyskanej w szkołach, ale poszukuje jej na własną rękę. Pracodawca może być pewien, że zyska w takim człowieku wielki potencjał, który wykorzysta w swojej firmie.

Może spodobać Ci się również:

Jaki materac wybrać - sprężynowy czy piankowy?

Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?

15 września 2020

Choć mogłoby się wydawać, że wybór materaca jest czynnością prostą, to rzeczywistość jest nieco inna. To stosunkowo skomplikowana decyzja, ponieważ trzeba brać pod uwagę różnorodne czynniki – zarówno własne preferencje,…

Czytaj więcej