wtorek, 23 lipca 2024r.

Plastikowe butelki – gdzie wyrzucić?

Plastikowe butelki – gdzie wyrzucić?

Często słyszymy o ekologii, ochronie środowiska i kolejnych nakazach wprowadzanych przez rząd, odnośnie segregowania śmieci. Choć wielu sceptycznie podchodzi do kwestii zmian klimatu, prawdą jest, że człowiek bardzo zaśmieca środowisko. Statystyczna osoba może wyprodukować w ciągu roku ponad tonę odpadów, które trafiają do środowiska naturalnego… A wystarczy jedynie segregować preformy pet i butelki, by zmniejszyć tę ilość do minimum… Jak to zrobić?

Wszyscy segregujemy! Czy aby na pewno?

Liczne kampanie informacyjne i programy rządowe zachęcają do segregacji śmieci. Gminne jednostki urzędnicze stale wprowadzają nowe zasady zbierania odpadów, a my? Nadal w większości nie przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Zgodnie z badaniami, aż 80% śmieci stanowią odpady zmieszane. Nie lubimy segregować, bo kosztuje nas to za dużo wysiłku. A przecież zużyte butelki w całości można przerobić na nowe preformy PET lub inne materiały do codziennego użytku. Z czego więc wynika ta niechęć?

Jak segregować butelki plastikowe?

Pierwszą kwestią jest ustalenie właściwego pojemnika. W przypadku odpadów plastikowych, należy je umieszczać w żółtym koszu na śmieci. Tutaj mogą trafić wszystkie akcesoria wykonane z tworzyw sztucznych na bazie polietylenu, oznacza więc, że spokojnie można w nim umieścić całą butelkę.

Co jeszcze można segregować? Wszelkie opakowania plastikowe, folie, zabawki oraz inne akcesoria również należy wrzucać do żółtego pojemnika. Powinny się w nim również znaleźć produkty wielomateriałowe, które w swoim składzie zawierają między innymi plastik. Wszystkie artykuły mogą zostać przerobione na nowe preformy do butelek PET. Warto podkreślić, że wyrzucając śmieci nie trzeba ich myć, chyba, że urząd gminy wydał takie polecenie…

Opakowania można również wykorzystać ponownie!

Nie wszystkie butelki są bezużyteczne po pierwszym użyciu. Wielu z nas chętnie zostawia opakowania i stosuje je do ponownego przechowywania cieczy. Plastikowe butelki po umyciu mogą być stosowane przez długi czas, co czyni je bardzo funkcjonalnymi. Podlewanie kwiatów, przechowywanie detergentów czy niektórych przetworów będzie dzięki temu znacznie prostsze!

Bardziej kreatywne osoby znajdą szereg innych zastosowań. W Internecie można znaleźć wiele poradników dotyczących tego, co da się przygotować z butelki lub preformy PET. Oryginalny żyrandol, ozdoby z fragmentów opakowań czy przedmioty ułatwiające codzienne obowiązki – zastosowanie butelek zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i kreatywności. Dzięki takim rozwiązaniom, wykorzystamy tworzywo i ograniczymy jego ilość w naturalnym środowisku!

Może spodobać Ci się również:

Periodontolog, czyli lekarz od dziąseł. Kiedy Ci pomoże?

Periodontolog, czyli lekarz od dziąseł. Kiedy Ci pomoże?

3 lipca 2020

Wydawać by się mogło, że skoro myjemy zęby kilka razy dziennie, to nie spotkają nas żadne problemy z ich zdrowiem. Niejednokrotnie jednak robimy to niedbale, lub w sposób, który nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady