czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Powłoka kwarcowa – co to jest i po co jest nakładana na samochód?

unnamed file 4

Jakość lakieru zmienia się w trakcie korzystania z pojazdu. Zadrapania, drobne ryski oraz odpryski mogą znacznie obniżyć połysk powłoki bazowej, co przełoży się na utratę pierwotnego blasku. Są jednak sposoby, by znacznie dłużej zachować prawidłowy wygląd pokrycia elementów karoserii. Jednym z nich, jest zastosowanie specjalnej powłoki kwarcowej, którą bardzo często wykorzystuje autodetailing. Kraków jest miejscem, gdzie można w kilku serwisach skorzystać z takiego zabezpieczenia… Czy jest ono skuteczne?

Czym jest powłoka kwarcowa?

To unikalna struktura złożona z mikro kryształów kwarcu o grubości 0,5-1 mikrometra. Jest ona nakładana bezpośrednio na warstwę lakieru bezbarwnego. Tak niewielkich rozmiarów cząstki doskonale łączą się z lakierem tworząc w ten sposób wytrzymałą i stabilną warstwę.

Aplikacja wymaga jednak idealnej czystości powierzchni. Powłoka kwarcowa może być nałożona na umyty, odtłuszczony lakier, bowiem tylko wtedy doskonale przylegnie do elementu. Warto dodać, że takie rozwiązanie nie spowoduje zamaskowania czy usunięcia defektów w strukturze lakieru. Niekiedy więc wcześniej będzie trzeba dokonać korekt.

Co ciekawe, dzięki powłoce kwarcowej możemy zabezpieczyć również szyby, szklane i plastikowe reflektory, felgi oraz pozostałe elementy. Cienka warstwa odznacza się silnymi właściwościami hydrofobowymi, będzie więc doskonale izolować lakier od wpływu pary wodnej.

Dlaczego warto wykorzystać powłokę kwarcową?

To dodatkowe zabezpieczenie, które wpływa na przedłużenie idealnego koloru lakieru. Powłoka ma za zadanie zniwelować wpływ wilgoci oraz ryzyko powstania niekorzystnie wyglądających hologramów. Z samochodu zawierającego warstwę ochronną znacznie prościej usuwane są także zabrudzenia, filtr dodatkowo zabezpieczał będzie kolor przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Taki autodetailing pozwoli na znacznie dłuższe utrzymanie odpowiedniej kondycji lakieru. Warto jednak podkreślić, że sama powłoka nie jest w stanie uchronić go przed zarysowaniami i otarciami. Przy odpowiedniej sile nacisku, może dojść do przerwania niewielkiej grubości struktury, przez co zadrapania również się pojawią. Jednak powłoka kwarcowa stanowi dodatkową izolację bazowej warstwy, która w ten sposób będzie osadzona znacznie głębiej.

Ile wytrzyma powłoka?

Czas utrzymania się warstwy ochronnej na powierzchni lakieru jest zróżnicowany. Zwykle producenci wskazują na około 3-letni okres trwałości, jest on jednak zależny od wielu innych czynników.

Kluczowe znaczenie mają tu sposoby konserwacji i czyszczenia pojazdu, które stosuje posiadacz. Ważny jest dobór odpowiedniej technologii mycia oraz intensywność ścierania brudu i polerowania końcowego. Wszystkie te zabiegi mogą przyczyniać się do uszkodzenia przygotowanej powłoki i wcześniejszego jej zużywania.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1601026967915 281d3160683bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxncHMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2NzUxNTM3Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak zamontować GPS w samochodzie? Czy lokalizator GPS może zostać usunięty w chwili kradzieży?

1 kwietnia 2023

Zabezpieczenie samochodu w postaci lokalizatora GPS to skuteczny sposób ochrony auta przed kradzieżą. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowy wybór takiego sprzętu i proces montażu. O czym warto pamiętać, montując…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady