Praca w Niemczech – ile godzin? Kiedy pracownik ma prawo do odpoczynku?
Wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych to coraz popularniejsze zjawisko. Wiele osób chce polepszyć komfort życia poprzez większe zarobki, które można uzyskać pracując za granicą. Jednak, zanim podpiszemy umowę, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie obowiązują przepisy dotyczące pracy w Niemczech.
Czas pracy w Niemczech
Szukając pracy w Niemczech zazwyczaj sprawdzamy, ile godzin będziemy musieli pracować. Na szczęście kwestia ta jest uregulowana prawnie, a więc nie musimy się obawiać o to, że pracodawca będzie kazał nam pracować więcej godzin, niż powinniśmy. Czas pracy zależy przede wszystkim od zawodu, jaki wykonujemy.
Standardowo pracownik, musi przepracować 8 godzin dziennie. Oczywiście czas ten może ulec wydłużeniu do 10 godzin dziennie, ale tutaj obowiązują już kodeks pracy Niemcy. W ciągu tygodnia osoba zatrudniona może spędzić w pracy maksymalnie 48 godzin, więc pracodawca, powinien przestrzegać określonego prawa.
Przerwa w pracy – co należy wiedzieć?
Pracując w Niemczech mamy prawo do skorzystania z przerwy w pracy, co jest uregulowane prawnie. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi przerwy, która mu się należy, co jest oczywiście korzystne dla osób zatrudnionych. Poza tym pracownik nie powinien pracować powyżej 6 godzin w momencie, gdy nie miał przerwy.
Minimalny czas, jaki zatrudniona osoba może przeznaczyć na odpoczynek w czasie pracy to 45 minut, jeżeli oczywiście mówimy tutaj o większej ilości godzin, jakie pracownik w danym dniu musi przepracować. Co więcej, czas na odpoczynek może być podzielony w ciągu dnia na krótsze przerwy.
Warto także wiedzieć, że konkretny czas przerwy nie musi zostać ustalony z góry, dzięki czemu pracownik ma tu zazwyczaj pewną swobodę. W przypadku pracy od 6 do 9 godzin osoba zatrudniona może skorzystać z 30 minut przerwy. To, czy zostanie ona podzielona, zależy od kilku czynników w tym również często od decyzji samego pracownika.
Praca w Niemczech, a nadgodziny
Nadgodziny określane są, jako dodatkowe godziny, jakie będzie musiał przepracować pracownik. Oczywiście pracodawca ma obowiązek zapłacić za nie w formie dodatku do podstawowego wynagrodzenia. Oznacza to, że wielu pracowników chętnie decyduje się na nadgodziny, ponieważ wynagrodzenie jest wtedy większe.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy pracodawca płaci za dodatkowe godziny w formie wyżej wymienionego dodatku. Jeżeli będzie inaczej może się okazać, że pracownik pracuje zbyt wiele godzin w ciągu tygodnia.
Może spodobać Ci się również:
Nawet mimo perfekcyjnego przygotowania do jazdy nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że podczas prowadzenia samochodu nie przytrafi się nam żadna krzywda. Piraci drogowi wciąż są obecni, dlatego musimy stale…
Czytaj więcej