wtorek, 03 grudnia 2024r.

Rękawice ochronne dla różnych warunków pracy

unnamed file 2

Dobre zabezpieczenie pracownika powinno zakładać porządną ochronę jego rąk. Wykonywanie wszelkich zadań wiąże się często z możliwością trudnego zabrudzenia, a nawet urazu dłoni. Operowanie w różnych warunkach, a także praca na stanowiskach niebezpiecznych dla rąk wymusza na pracodawcy zagwarantowanie odpowiedniej ochrony.

Dobrze dobrane rękawice ochronne, czy też robocze mają zadanie chronić ręce pracownika przed szkodliwymi substancjami, urazami i innymi niebezpiecznymi warunkami. Rękawice powinny w sposób odpowiedni być dopasowane tak, aby pracownik mógł w nich operować, a jednocześnie nie doznać urazu.

Rękawice robocze i ochronne – różnice

Cechą wspólną rękawic stosowanych w zakładach pracy jest zabezpieczenie rąk pracownika przed szkodliwymi czynnikami. W przypadku rękawic roboczych jest to ochrona przed zetknięciem dłoni z substancjami barwiącymi i mocno brudzącymi, ale nieszkodliwymi dla zdrowia.

Rękawice robocze powinny być zrobione z odpowiednich materiałów i w odpowiednim dla komfortu pracy typie. Rękawice takie powinny być wodoodporne i olejoodporne. Odpowiednie będą materiały bawełniane pokryte nitrylem lub lateksem.

W przypadku rękawic ochronnych kluczowe jest izolowanie dłoni od szkodliwych dla zdrowia czynników. Ognioodporność i ochrona przed szkodliwymi substancjami chemicznymi jest cechą podstawową takich rękawic. Tu sprawdzą się rękawice z gumy oraz tworzyw sztucznych.

Rękawice zależne od pory roku

Niezależnie od pory roku pracownik powinien mieć stałą ochronę dłoni. Latem rękawice nie powinny powodować przegrzania, a jednocześnie muszą spełniać zasady bezpieczeństwa. Wybór materiałów dzianinowych wzmacnianych odpowiednio poliamidem lub Kevlarem może dać zabezpieczenie przed rozcięciem i uszkodzeniem.

Zimowe rękawice ochronne poza wyżej wymienionymi cechami muszą również chronić ręce przed wpływem niskich temperatur. Nie mogą jednakże być zbyt grube i niedopasowane, gdyż ich funkcjonalność może drastycznie spaść. Odpowiednie materiały na rękawice zimowe to gruba dzianina pokryta od wewnętrznej strony lateksem lub kożuszkiem.

Inne typy rękawic ochronnych

W transporcie przy przeładunkach oraz przy pracach porządkowych można stosować rękawice skórzane. Występują, jako typ pięciopalczasty lub, jako rękawice całodłonicowe. Wykorzystana w produkcji skóra pokrywa w jednym kawałku rękawicę, albo składa się z kilku pozszywanych fragmentów.

Dobrze dobrane rękawice nie tylko odpowiednio ochroną dłonie, ale również sprawią poprawę jakości pracy. Pamiętać warto, że w przypadku całej odzieży ochronnej ten aspekt ma kluczowe znaczenie.

Może spodobać Ci się również:

Jak układać dokumenty w teczce do archiwum? Jakie wyróżniamy nowoczesne formy archiwizacji?

1 stycznia 2022

Przechowywanie dokumentów przez określony czas to obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Jest to uregulowane prawnie, dlatego firma nie może zbyt wcześnie zniszczyć poszczególnej dokumentacji. W zależności od przedsiębiorstwa wyróżniamy kilka sposobów dotyczących…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady