Stacjonarny czy przenośny rentgen weterynaryjny – co jest lepsze?
Aparaty rentgenowskie, dostępne obecnie na rynku, przyjmują bardzo różne formy. Najprostsza klasyfikacja obejmuje modele stacjonarne i mobilne. Sprawdź, co dokładnie różnicuje wspomniane urządzenia i jaki sprzęt lepiej sprawdzi się w weterynaryjnej pracowni diagnostycznej. Lektura niniejszego artykułu rozwieje Twoje wątpliwości.
Co łączy stacjonarny i przenośny aparat rentgenowski?
Stacjonarne i przenośne RTG weterynaryjne działają na takich samych zasadach. Wiązki promieniowania X przenikają przez wybrany obszar ciała czworonożnego pacjenta. Są pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu, co pozwala na uzyskanie obrazu poszczególnych struktur organizmu zwierzęcia i szybkie zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości.
Co różni stacjonarne i przenośne aparaty rentgenowskie?
Różnice między stacjonarnymi a przenośnymi aparatami rentgenowskimi widać już na pierwszy rzut oka. Urządzenia mobilne są znacznie mniejsze od sprzętów „tradycyjnych”. Można je włożyć do samochodu i wszędzie ze sobą zabrać.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość, lecz także sposób zasilania wspomnianej aparatury. Mobilne RTG – w przeciwieństwie do stacjonarnego – nie wymaga podłączania do zewnętrznego źródła prądu. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w baterie lub akumulatory przeznaczone do wielokrotnego ładowania. Warto podkreślić, że tego typu ogniwa są bardzo trwałe. Wytrzymują nawet do 1000 cykli. Nie trzeba ich więc często wymieniać, co pozwala sporo zaoszczędzić.
Przenośny czy stacjonarny? Jaki sprzęt wybrać?
Spora część osób, które zakłada własną praktykę diagnostyczną, zastanawia się, co jest lepsze – stacjonarny czy przenośny aparat RTG. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji.
W dobrej lecznicy powinny jednak znaleźć się dwa rodzaje opisanych sprzętów – stacjonarny i mobilny. Dzięki temu weterynarz będzie mógł nieść pomoc czworonożnym pacjentom zarówno w gabinecie, jak i w terenie. To ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt, u których wykonanie tradycyjnego badania diagnostycznego jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, na przykład koni.
Ile trzeba zapłacić za dobry aparat rentgenowski dla zwierząt?
Nowoczesne, weterynaryjne aparaty rentgenowskie to nierzadko wydatek kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego nie każda lecznica może decyduje się na zakup wspomnianych urządzeń, zwłaszcza na początku działalności. Na szczęście coraz więcej firm, między innymi Medikon Polska, oferuje możliwość wynajmu sprzętu.
Może spodobać Ci się również:
Temat diety krąży wokół nas niezależnie od pory roku. Wiosną, kiedy tylko mocniej zaświeci słońce i zrzucamy ciepłe warstwy ubrań, zaraz myślimy o lecie i zaczyna nam przeszkadzać nadmiar kilogramów.…
Czytaj więcej