Gdzie powstała pizza hawajska?
Niektórzy ją uwielbiają, inni jej nie uznają. Prawda jest jednak taka, że chyba żadna potrawa w historii nie wywołała tylu kontrowersji co pizza hawajska. Unikalne zastosowanie ananasa w połączeniu z szynką i innymi dodatkami stało się przedmiotem sporu zwolenników oraz przeciwników. I choć konflikt nadal nie został rozstrzygnięty, pizza wciąż jest dość popularna wśród większości restauratorów… Gdzie zrodził się pomysł na jej przygotowanie?
Pierwsza pizza hawajska w… Kanadzie!
Choć wydawać by się mogło, że nazwa dania jednoznacznie wskazuje jej pochodzenie, w rzeczywistości pizza pochodzi z innego kraju. W 1962 roku Sarn Panopoulos – grecki imigrant, który wspólnie z braćmi otworzył restaurację po raz pierwszy przygotował danie w tej postaci.
Skąd zatem nazwa? Tu nie ma głębszej historii – autor dania sugerował się logo opakowania po owocach, które wówczas wykorzystał.
To był swego rodzaju eksperyment, który miał przyciągnąć uwagę potencjalnych nowych klientów. Choć początkowo pizza hawajska nie cieszyła się uznaniem, chwilę później wybuchło na jej punkcie prawdziwe szaleństwo. Jednocześnie utworzyły się dwa obozy: przeciwników i zwolenników, którzy do tej pory nie mogą dojść do porozumienia…
Co wywołuje takie kontrowersje?
Odpowiedź jest prosta: ananas. Zgodnie z tradycją włoskiej kuchni, pizza powinna stanowić przysmak wytworzony z ciasta, dodatków ziołowych, warzyw lub przetworów mięsnych. Wykorzystanie egzotycznego owocu, zwłaszcza w połączeniu z szynką kłóciło się więc z pierwotnie przyjętym kanonem, co wywołało spore oburzenie wśród tradycjonalistów.
Jak się jednak okazuje nie jest to jedyny oryginalny dodatek do pizzy. W krajach Ameryki Środkowej do utworzenia smakowitej potrawy wykorzystuje się kokosy. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi uwielbiają pizzę z dodatkiem owoców morza. Japończycy zaś na chrupiącym cieście umieszczają rybie mięso…
Pizza hawajska nie istnieje?
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w rzeczywistości odwieczny spór toczy się o potrawę, która zwyczajnie nie została zatwierdzona. Każdy nowy wariant powinien zostać zweryfikowany przez Radę Naczelną Stowarzyszenia Rolników Włoskich, która określa, czy danie można zakwalifikować jako pizzę.
Ze względu na liczne głosy oburzenia, organizacja została zmuszona do wydania oświadczenia, w którym wyjaśniono, że pizza hawajska nie jest prawdziwą pizzą, ze względu na obecność ananasa, który nie jest elementem kulturowym włoskiej tradycji. Mimo tego wciąż można kupić pizzę w Krakowie na Krowodrzy oraz wielu innych lokalach.
Może spodobać Ci się również:
Noszenie zatyczek do uszu wydaje Ci się niekomfortowe? A może już miałeś okazję nosić zatyczki i faktycznie nie było to zbyt wygodne? Stopery do uszu to bardzo przydatny gadżet, który…
Czytaj więcej