Próchnica – jak leczyć? Dlaczego nie należy rezygnować z leczenia próchnicy?
Próchnica to bardzo popularny problem, z którym boryka się dużo osób. Regularne wizyty u stomatologa są oczywiście świetnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o sprawdzanie stanu uzębienia, jednak może się zdarzyć, że pomimo tego próchnica i tak się pojawi. Obecnie leczenie próchnicy nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, a więc pacjenci nie powinni obawiać się wizyt u stomatologa.
Leczenie próchnicy
O tym, jaka metoda leczenia próchnicy zostanie zastosowana zawsze decyduje stomatolog, po uprzednim sprawdzeniu stanu jamy ustnej. W przypadku drobnych ubytków zazwyczaj dentyści rezygnują z dużej ingerencji w zęba, a jedynie oczyszczają miejsce objęte próchnicą i nakładają specjalny żel.
Niestety drobne plamki na zębach nie zawsze są wykrywane w porę i po pewnym czasie próchnica się powiększa. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ próchnica szybko przenosi się na kolejne zęby, zwłaszcza gdy pacjent nie przestrzega zasad higieny jamy ustnej.
Leczenie głębszych ubytków polega na oczyszczeniu zęba i założenie w to miejsce plomby. Niekiedy niezbędne może okazać się zatrucie zęba. Zabieg ten przeprowadzany jest przed leczeniem kanałowym, jednak nie zawsze włożenie tzw. trutki jest konieczne.
Czy próchnica zawsze jest widoczna?
Zdarza się, że ubytki nie zawsze są widoczne. Do takich sytuacji dochodzi, gdy pojawia się próchnica między zębami. Oczywiście stomatolog zawsze dokładnie przegląda wszystkie zęby, jednak może się zdarzyć, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.
W momencie, gdy stomatolog nie jest pewny, co do obecności próchnicy w zębie może zlecić badanie rtg lub nawet zdjęcie pantomograficzne. Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej może uchronić nas przed rozwojem próchnicy.
Ważne jest, aby nie lekceważyć tego problemu. Pomimo tego, że w początkowej fazie nie odczuwamy bólu to w późniejszym czasie próchnica, może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości.
Do czego prowadzi nieleczona próchnica?
Unikania wizyty u stomatologa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do pogorszenia stanu jamy ustnej. Niewdrożenie leczenia w odpowiednim momencie powoduje całkowite zniszczenie zęba, co w rezultacie prowadzi do jego utraty.
Oczywiście istnieje jeszcze możliwość leczenia kanałowego, ale jeśli udamy się do dentysty zbyt późno, pozostanie jedynie ekstrakcja zęba. Dbanie o zęby i regularne wizyty u stomatologa z pewnością przyczynią się do lepszego stanu uzębienia.
Może spodobać Ci się również:
Nasza twarz odzwierciedla naszą tożsamość, a zdrowie i wygląd cery mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i pewności siebie. Dlatego właściwa pielęgnacja skóry twarzy jest niezwykle istotna, aby zachować jej…
Czytaj więcej