czwartek, 26 grudnia 2024r.

Dlaczego pracownicy boją się niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę? Poznaj swoje prawa i przestań się obawiać zwolnienia

photo 1505547828843 176834e42154cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Obawy przed zwolnieniem to popularne zjawisko. Wiele osób zatrudnionych na terenie Niemiec obawia się utraty pracy. Często do pracy za granicę wyjeżdżamy w celu osiągnięcia lepszych zarobków. Wpływa to korzystnie na standardy życia, ale też mamy szansę na zwiększenie swoich kwalifikacji zawodowych. Dlaczego jednak pracownicy zatrudnieni w Niemczech obawiają się wypowiedzenia umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech – dlaczego wielu pracowników obawia się tego dokumentu?

Pracownik może zostać zwolniony z różnych powodów. Co więcej, wypowiedzenie w Niemczech umowy o pracę może nastąpić w nieoczekiwanym momencie dla zatrudnionego. Pracownicy boją się, że zostaną zwolnieni, ale czy naprawdę jest czego się obawiać?

Nie zawsze współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, układa się pomyślnie dla każdej ze stron. W takiej sytuacji pracodawca może wręczyć swojemu pracownikowi wypowiedzenie.

Osoby zatrudnione w Niemczech nie znają dobrze języka oraz obowiązujących tam przepisów. Towarzyszą im zatem też obawy, że niemiecki pracodawca będzie chciał wręczyć wypowiedzenie niezgodne z przepisami.

Czy utrata pracy w Niemczech musi być powodem powrotu do kraju?

Wielu pracowników zwolnionych z pracy w Niemczech akceptuje ten fakt i decyduje się na powrót do kraju. Czy jest to słuszne rozwiązanie? A może warto zostać na terenie Niemiec, sprawdzić, czy zostaliśmy zwolnieni słusznie i podjąć działania, mające na celu dochodzenie swoich praw?

Nie musisz wracać do kraju. W momencie utraty pracy możesz znaleźć inną pracę. Masz również możliwość podjęcia działań prawnych związanych ze zwolnieniem z pracy. W niektórych przypadkach przysługuje także odprawa.

Nie każde wypowiedzenie umowy w Niemczech jest zgodne z przepisami. Jeśli uznasz, że dokument, który otrzymałeś od swojego pracodawcy nie jest zgodny z prawem i nie zgadzasz się ze zwolnieniem, możesz skorzystać z oceny prawnej i sprawdzić, jakie masz możliwości.

Dlaczego wielu pracowników rezygnuje z dochodzenia swoich praw?

Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy rezygnują z dochodzenia swoich praw jest słaba znajomość języka niemieckiego. Poza tym nie znają oni również dobrze przepisów, a co za tym idzie nie wiedzą, jakie kroki mogą podjąć.

Często takim osobom towarzyszy przeświadczenie, że nie wygrają oni sprawy, a w dodatku będą musieli ponieść koszty sądowe. Nie należy jednak obawiać się, a walczyć z nieuczciwymi pracodawcami, ponieważ w przeciwnym razie to my tracimy przysługujące korzyści finansowe, a pracodawca zyskuje naszym kosztem.

Może spodobać Ci się również:

photo 1599687267812 35c05ff70ee9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4N3x8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia wyższe – sposób na zdobycie ciekawego zawodu. Jakie kierunki i formy nauki proponują uczelnie?

1 listopada 2023

Kończąc szkołę średnią nie zawsze, rezygnujemy z dalszej nauki. Często wybieramy naukę na studiach wyższych, aby móc w przyszłości robić coś naprawdę ciekawego i dającego gwarancję dobrych zarobków. Oczywiście to,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady