Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?
Piękny uśmiech jest pożądanym aspektem wizualnym dla każdego człowieka. Z pewnością dodaje pewności siebie i atrakcyjności. Należy zatem pamiętać, że gwarantują go zdrowe zęby! Nawet u osób bardzo dbających o higienę jamy ustnej mogą pojawiać się problemy. Jednym z ich źródeł są wyrastające ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości. Występują one u 3/4 populacji i wyrastają jako ostatnie, najczęściej pomiędzy 18 a 21 rokiem życia. Z racji przysparzających problemów bardzo często są kwalifikowane do usunięcia. Zabieg ekstrakcji jest dość skomplikowany, dlatego dokonuje go chirurg stomatolog.
Usuwanie ósemek – wskazania:
Wiemy już, że zęby mądrości są problematyczne, zatem też wskazania do chirurgicznego usuwania ósemek mogą być różne. Jednym z początkowych problemów, jakie przysparzają wielu osobom, jest brak miejsca na nie w łuku zębowym. Ten przypadek przede wszystkim prowadzi do rozwoju wad ortodontycznych, od których zazwyczaj lekarze chcą ustrzec swoich pacjentów zalecając nawet profilaktyczne usunięcie ósemek.
Poza tym, osadzone jako ostatnie zęby w jamie ustnej, są trudno dostępne, co szczególnie naraża je na powstawanie próchnicy i bakterii, które z łatwością zarażają okoliczne tkanki. Należy też wiedzieć, że niekiedy zaleca się chirurgiczne usuwanie zębów mądrości niewyrżniętych lub wyrżniętych częściowo, które już na tym etapie mogą prowadzić do zapaleń i być powodem bólu i osłabienia stanu zdrowia pacjenta.
Chirurgiczny zabieg ekstrakcji ósemek – co warto wiedzieć:
Z pewnością usuwanie zębów jest dla pacjentów bardzo stresujące i niestety owiane złą sławą, ale czy słusznie? Jak się okazuje: nie taki diabeł zły, jak go malują.
Aktualnie chirurgia stomatologiczna jest już bardzo rozwinięta i stawia na komfort pacjenta. Zabieg chirurgicznego usuwania ósemek jest zawsze poprzedzony podaniem właściwego znieczulenia miejscowego. Jedynie w szczególnych przypadkach może przebiegać pod narkozą. Zabieg rozpoczyna się nacięciem błony śluzowej, by następnie rozseparować korzeń zęba przy użyciu odpowiednich wierteł. Kolejnym krokiem jest rozchwianie korzeni za pomocą dźwigni, by ostatecznie wyjąć go z jamy ustnej za pomocą kleszcza chirurgicznego. Koniec zabiegu wymaga założenia kilku szwów celem zamknięcia rany, które mogą być zdjęte już po 7 dniach. Powszechność zabiegu sprawiła, że już w każdym dużym mieście są kliniki wykonujące usuwanie ósemek. Kraków, Warszawa, Poznań, oraz wiele innych miast oferują usługi doskonałych chirurgów stomatologów.
Może spodobać Ci się również:
Adwokat to zawód, który wymaga dużo poświęcenia oraz dokładnej znajomości przepisów prawa. Osoby, które pracują w kancelarii adwokackiej, mają możliwość rozwoju, a także cieszą się dobrymi zarobkami, co jest jedną…
Czytaj więcej