Jakie ścierniwo do piaskowania? Mikrokulki szklane
Piaskowanie jest zabiegiem, które ma na celu usunięcie każdego uszczerbku z metali. Efekt, jaki osiągamy, stosując taką metodę, można w pewnym stopniu porównać do szlifowania, osiągamy jednak wyrównaną i idealnie szorstką powierzchnię, będącą idealnym wstępem do malowania proszkowego.
Mikrokulki – nowoczesne i delikatne ścierniwo do piaskowania
Idealnie nadają się do tego, by wygładzić i wybłyszczyć powierzchnię, jaką obrabiamy. Są gładkie, okrągłe oraz obojętne chemicznie. Stosowanie tego typu materiału nie jest szkodliwe dla zdrowia osoby pracującej, ponieważ mikrokulki nie posiadają w składzie wolnej krzemionki, która może powodować pylicę. Nie mają też w składzie żelaza, które jest niebezpieczne dla detali ze stali szlachetnych czy metali kolorowych.
Właściwości
Mikrokulki są ścierniwem do piaskowania wielokrotnego użytku, można je stosować przy obróbce większości dostępnych na rynku materiałów. Ich kulisty kształt powoduje minimalny wpływ na ścieranie erozyjne powierzchni, którą obrabiamy. Szkiełkowanie tych bardzo wrażliwych i delikatnych jest możliwe właśnie przy ich pomocy. Ścierniwo to charakteryzuje się twardością 6 w skali Mohsa. Bardzo ważnym aspektem pracy jest fakt, że powstający przy obróbce pył nie stanowi zagrożenia ani dla obrabiającego, ani dla środowiska naturalnego.
Zastosowanie mikrokulek
Możliwości użycia jest bardzo wiele. Sprawdzają się w obróbce elementów wielu segmentów przemysłu, np. przy:
- wykańczaniu powierzchni stali kwasoodpornej
- obrabianiu metali kolorowych
- oczyszczeniu kokili
- czyszczeniu form metalowych
- doczyszczaniu konstrukcji ze stali
- produkcji sprzętu znajdującego zastosowanie w przemyśle mięsnym i spożywczym.
Użytkowanie mikrokulek
Kulki ze szkła są ścierniwem do piaskowania, które używa się najczęściej w piaskarkach, w których występuje zamknięty obieg. Zużycie materiału szacuje się ok. 3,5 kg w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Na rynku najczęściej spotyka się takie o wielkościach mieszczących się w przedziale między 70-600 um (odpowiednio 70-110, 90-150, a także 100-200, spotyka się również takie o wielkości 200-300, 300-400 oraz 400-600 um). Efekt, jaki uzyskać możemy na stali nierdzewnej, aluminium, czy innym poddanym piaskowaniu materiale, jest ściśle uzależniony od wielkości użytych kulek.
Wybłyszczanie i wygładzanie obrabianych materiałów przy pomocy mikrokulek jest bezpieczną i delikatną metodą piaskowania, która ma duże zastosowanie oraz bardzo dobrze się sprawdza w praktyce.
Może spodobać Ci się również:
Montaż nadajnika GPS do samochodu to bardzo częsta czynność wykonywana przez właścicieli pojazdów. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa pojazdu. Obecnie nadajniki GPS są wykorzystywane nie tylko do samego namierzania…
Czytaj więcej