sobota, 23 listopada 2024r.

Co robi dentysta, gdy boli ząb? Leczenie stomatologiczne

Co robi dentysta, gdy boli ząb? Leczenie stomatologiczne

Każdy, kogo choć raz bolał ząb doskonale wie, jak nieprzyjemny jest to stan – często potrafi być wręcz paraliżujący. Przyczyny mogą być różne. Niezależnie od nich, zawsze w momencie odczuwania bólu zęba trzeba koniecznie udać się do gabinetu dentystycznego w celu diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Próchnica

Najczęściej przyczyną bólu jest ubytek próchniczy. Objawia się on bólem podczas jedzenia, który jednak przechodzi kilka chwil po zakończeniu posiłku. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie dentystycznym. Czas ma tu ogromne znaczenie. Może bowiem okazać się, że miazga zęba jest podrażniona, ale sam ząb da się jeszcze całkowicie wyleczyć. Zwlekanie może oznaczać utratę tej szansy. Przy szybkiej wizycie stomatolog będzie mógł oczyścić ubytek oraz nałożyć na ząb odpowiedni lek. Jeśli zareaguje pozytywnie, stomatolog założy wypełnienie i w tej sposób ząb zostanie wyleczony. Zwlekanie z wizytą w gabinecie oznaczać może konieczność leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe

Jest wykorzystywane najczęściej w sytuacji, kiedy ząb boli niezależnie od posiłku, a sam ból nasila się zwłaszcza w nocy. W takim przypadku pierwszym krokiem, jaki podejmuje stomatolog, jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie dentysta zdecyduje o sposobie leczenia kanałowego. Jeśli uraz jest zaawansowany, wówczas terapia może trwać kilka wizyt. Trzeba liczyć się także z niemałym kosztem.

Sprzęt stomatologiczny

Leczenie kanałowe wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Dlatego udając się do gabinetu dentystycznego warto wybrać taki, który dysponuje nowoczesnym sprzętem endodontycznym. Takie informacje można znaleźć na stronach internetowych gabinetów dentystycznych. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać choćby „gabinet stomatologiczny Białystok„. Profesjonalista posiadać powinien endometry, który mierzą długość kanału korzeniowego. Dzięki temu ma pewność, że wykona dokładne wypełnienie aż po wierzchołek zęba. Profesjonalny stomatolog korzystać powinien również z gutaperki, czyli masy wypełniającej kanał zębowy. Jest to substancja pozwalająca nie tylko na szczelne wypełnienie kanału głównego, ale również kanałów bocznych. Często dentyści w leczeniu kanałowym stosują także specjalną gumę ochronną. Oddziela ona chory ząb od jamy ustnej. Dzięki temu bakterie nie mogą się przedostawać.

Ekstrakcja

Niestety, ale są także takie sytuacje, kiedy bolącego zęba nie da się już uratować. Wówczas stomatolog zmuszony jest do jego usunięcia. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy dentysta stwierdził, że w wyniku leczenia kanałowego nie jest możliwa odbudowa. Ekstrakcja, podobnie jak leczenie kanałowe, odbywa się w znieczuleniu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1474707322639 55b2400a69edcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8dHJhbnNwb3J0JTIwc3BhY2VycyUyMHBsYXN0aWN8ZW58MXwwfHx8MTcwNDY0OTU3N3wwixlibrb 4.0.3q80w1080

Produkcja wyposażenia autobusów i innych środków transportu publicznego. Czy metoda termoformowania jest tutaj wystarczająca?

1 stycznia 2024

Wyposażenie pojazdów wykorzystywanych w transporcie publicznym zawsze musi spełniać określone wymagania. Niezwykle ważnym aspektem jest bezpieczeństwo, dlatego też, w czasie produkcji trzeba zadbać o każdy, nawet ten najmniejszy szczegół. Oczywiście…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady