czwartek, 21 listopada 2024r.

Przepisy BHP – jakie zasady obejmują ubiór roboczy? Buty, kaski, kombinezony

Przepisy BHP - jakie zasady obejmują ubiór roboczy? Buty, kaski, kombinezony

Przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do zapewnienia odpowiednich warunków pracy, w tym zapewnienia ubioru roboczego, jeśli jest taka konieczność. Jakie są regulacje w tej kwestii? Co musi zapewnić pracodawca, a o czym musi pamiętać pracownik?

Różnice pomiędzy odzieżą roboczą a ochronną

Wyróżniamy dwa rodzaje ubioru, który musi zapewnić pracodawca — odzież roboczą oraz ochronną. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca.

  • Odzież robocza jest wykorzystywana, gdy ubranie pracownika może ulec szybszemu zniszczeniu lub ubrudzić się podczas pracy, natomiast jego zdrowie i życie nie jest zagrożone. Jest również używana, gdy należy zapewnić szczególną czystość podczas pracy. Może także pełnić funkcje promocyjne.

  • Odzież ochronna chroni zdrowie i życie pracownika. Jest ona niezbędna, gdy styka się on w pracy z czynnikami zagrażającymi życiu i zdrowiu m.in. żrącymi substancjami, dużym hałasem, elektrycznością. Ma ona za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo w pracy i musi spełniać określone wymagania.

Co mówią przepisy BHP o ubiorze roboczym?

Nie ma ustawy, przepisów, które określają jaki rodzaj ubioru musi być używany na danym stanowisku. Jednocześnie nie oznacza to, że zapewnienie środków pracownikom jest dobrowolne. Pracodawca ma za zadanie oszacować ryzyko, jakie występuje na danym stanowisku i zapewnić ochronę dostosowaną do warunków pracy. Należy pamiętać, że pracodawca odpowiada za niewłaściwe oszacowanie ryzyka! Przykładowo, jeśli ubranie pracownika zostanie uszkodzone podczas pracy, to ten może oczekiwać odszkodowania. Równie istotne jest zapewnienie odzieży ochronnej — pracownicy mogą odmówić wykonania pracy bez otrzymania niezbędnych środków, a jednocześnie zachowają prawa do pełnego wynagrodzenia za ten czas. Ponadto nie może zostać wypłacony ekwiwalent pieniężny za ubranie ochronne — pracodawca jest zobowiązany wydać je pracownikowi.

Co oprócz odzieży — dodatkowe wyposażenie ochronne

Pracodawca musi również zapewnić dodatkowe wyposażenie ochronne. Do tej kategorii zaliczamy m.in. buty, kaski, rękawice, okulary, nauszniki. Należy pamiętać o tym, że ono także musi być dostosowane do warunków, w jakich wykonywana jest praca. Przykładowo inne rękawice są potrzebne do wykonywania prac ciężkich, a inne tam, gdzie jest zagrożenie ryzyka pracy z kwasami. Pracodawca jest obowiązany zapewnić wyposażenie ochronne nieodpłatnie i jeśli zostanie uszkodzone w trakcie pracy, to musi dostarczyć nowe środki. Również, gdy pracownik umyślnie zniszczy odzież lub akcesoria, to pracodawca musi zapewnić mu nowe środki, jednocześnie może go pociągnąć do odpowiedzialności za zniszczone rzeczy.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Ile kosztują implanty zębowe?

1 października 2021

Utrata zębów to bardzo trudna sytuacja, co więcej braki w uzębieniu mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, których lepiej nie doświadczać. To, dlatego ważne jest to, aby zdecydować się na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady