Cechy dobrego rekrutera – co warto wiedzieć zanim zaaplikujesz na to stanowisko?

Jak zostać rekruterem? Niełatwo. Dobry rekuter musi wykazać się odpowiednimi umiejętnościami, by móc rozwijać się i zatrudniać odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska. Jakie umiejętności musi posiadać osoba ubiegająca się na to stanowisko?
Umiejętności miękkie — sprawdź, czy je masz!
Odporność na stres to kluczowa umiejętność dobrego rekrutera. Procesy rekrutacyjne są obciążające psychicznie nie tylko dla kandydata, który bierze udział w rozmowie o pracę, ale także dla osoby, która ją przeprowadza. Co więcej, często rekruterzy odpowiadają za kilka procesów rekrutacyjnych jednocześnie. To sprawia, że są zmuszeni nierzadko pracować także poza godzinami pracy.
Praca pod presją. Zdecydowanie, ta umiejętność szczególnie się przydaje, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamikę procesów rekrutacyjnych. Czasem okaże się, że trzeba coś zmienić z godziny na godzinę, dlatego chcąc pracować w branży HR, musisz być elastyczny i łatwo dostosowywać się do zmian.
Empatia jest niezbędna w trakcie rozmowy z kandydatami. To właśnie dzięki empatii jesteś w stanie prawidłowo ocenić kwalifikacje kandydata nie tylko na podstawie CV, ale sposobu, w jaki radzi sobie z Twoimi pytaniami.
Kreatywność również jest ważna, zwłaszcza przy wielu procesach rekrutacyjnych równocześnie. Będąc osobą kreatywną z pewnością zaplusujesz u swojego pracodawcy, a kandydat zapamięta rozmowę z Tobą jako nieszablonową i przyjemną≤ nawet jeśli nie dostanie się na stanowisko, na które aplikował.
Umiejętności twarde dobrego rekrutera
Myślenie analityczne i umiejętność wyciągania odpowiednich wniosków to kluczowa wiedza techniczna, którą powinien mieć dobry rekruter. Dzięki temu z łatwością podejmiesz decyzję o przeprowadzeniu rozmowy z właściwym kandydatem, odrzucając inne aplikacje.
Szeroko pojęta wiedza o wszystkich procesach związanych z branżą HR, obejmująca nie tylko sam proces rekrutacji, jaki zleca Ci firma rekrutacyjna, ale wiedza o przepisach zawartych w Kodeksie Pracy, o które może spytać kandydat na rozmowie np. szczegółowe warunki zatrudnienia i wynagrodzenia czy informacje o urlopie.
Rekruter praca zdalna — pracuj z dowolnego miejsca na świecie!
W związku z upowszechnianiem się możliwości pracy zdalnej możesz pracować jako rekruter dla konkretnej firmy z dowolnego miejsca na świecie. To sprawiło, że praca rekrutera znacznie zyskała na swojej atrakcyjności, gdyż praca zdalna pozwala Ci skutecznie przeprowadzać procesy rekrutacyjne, jednocześnie opiekując się dziećmi.
Czy każdy może zostać rekruterem? Nie, ale jeżlei jesteś odpowiednio zdeterminowany, branża HR stoi przed Tobą otworem!
Może spodobać Ci się również:
Z biegiem lat, nasze ciało coraz częściej odmawia posłuszeństwa. To wynik naturalnych procesów starzenia się organizmu i niestety nie da się im skutecznie przeciwdziałać. Kłopoty często dotykają również stawy, które…
Czytaj więcej