niedziela, 03 marca 2024r.

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zainwestuj w dobre drzwi

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zainwestuj w dobre drzwi

Drzwi to nie tylko element budynku zabezpieczający domowników i wnętrza przed włamaniami. To również może być doskonały element pozwalający na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. W zależności od indywidualnych cech skrzydeł drzwiowych można  w pewnym stopniu kontrolować ucieczkę ciepła i jednocześnie zmniejszać koszty wytwarzania energii  w kotłach grzewczych. Ta cecha drzwi często jest pomijana podczas doboru odpowiednich produktów, a szkoda, bo mogłaby ona znacznie ułatwić obsługę wnętrz…

Sam dobry system grzewczy nie wystarczy?

Wydajny kocioł i dopasowane, odpowiednio rozmieszczone grzejniki z łatwością rozgrzeją mieszkanie. I nie będzie do tego potrzeba szczelnych izolacyjnych zamknięć. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w wysokiej jakości drzwi termoizolacyjne jest zbędnym wydawaniem pieniędzy. Wejściem frontowym najintensywniej zachodzi wymiana powietrza między mieszkaniem a jego otoczeniem. Toteż nieszczelne drzwi mogą znacznie wpłynąć na obniżenie temperatury i zmniejszenie skuteczności ogrzewania.

Stały dopływ chłodnego powietrza będzie generował konieczność intensywniejszego spalania opału, przez co zwiększą się sezonowe rachunki. A dzięki szczelnym drzwiom znacznie łatwiej jest utrzymać temperaturę podczas mroźnych miesięcy.

Szczelność zależy od materiału

Istotnie, warto wybierać drzwi przygotowane z dobrych materiałów izolujących, które skutecznie będą kontrolować przepływ powietrza. Jednym z lepszych izolatorów jest drewno, które jednocześnie jest lekkie i odporne na odkształcenia mechaniczne. Często produkowane są również konstrukcje metalowe z piankowym wypełnieniem tworzącym sztywną i wytrzymałą budowę drzwi.

Innowacyjnym rozwiązaniem rozpowszechnianym przez producentów stały się drzwi przygotowane w technologii hybrydowej. Zakłada ona wykorzystanie różnego typu tworzyw takich jak drewna, aluminium stali oraz PCV do utworzenia bardzo wytrzymałej konstrukcji izolującej ciepło przy jednoczesnym zabezpieczeniu poszczególnych segmentów drzwi.

Własciwości izolacyjne da się również zmierzyć

Do prawidłowej oceny zdolności izolacyjnych drzwi wyznaczany jest tzw. współczynnik przenikania ciepła Ud. Pozwala on określić ilość ciepła, która „ucieknie” poprzez metr kwadratowy powierzchni drzwi. W praktyce im niższa wartość Ud tym lepsze są parametry izolacyjne zamawianych skrzydeł.

Nie do wszystkich pomieszczeń wymagane są drzwi o najniższej wartości wskaźnika. W przypadku standardowych mieszkań wystarczą produkty których wskaźnik Ud nie przekroczy 1,5W/m2K. Energooszczędne budynki powinny charakteryzować się wartością Ud<1W/m2K, a produkty o najniższych wartościach wskaźnika przeznaczone są do domów pasywnych.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 13

Sklep z odzieżą bhp – czy to dobry pomysł na biznes?

1 maja 2021

Prowadzenie własnego biznesu nie jest proste, jednak dla każdego bez wątpienia znajdzie się miejsce. Oczywiście trzeba wiedzieć, jak prowadzić działalność, aby przynosiła zyski. Nie wystarczy dobry pomysł na biznes, niezbędna…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady