Co jest przyczyną powstawania wad zgryzu? Jak można skutecznie leczyć wady zgryzu?
Ogromnym problemem, z jakim boryka się wiele osób są wady zgryzu. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale też zdarza się, że negatywnie wpływa to na spożywanie pokarmów, a nawet może powodować dolegliwości bólowe. Jakie czynniki odpowiadają za powstawanie wad zgryzu i w jaki sposób można skutecznie leczyć takie wady?
Wady zgryzu – co odpowiada za ich powstawanie?
Na przyczyny powstania wad zgryzu może mieć wpływ wiele różnych czynników. Problem ten zazwyczaj rozwija się już u małych dzieci. Wyróżnia się wady zgryzu wrodzone, a także nabyte.
W przypadku wad wrodzonych, do ich powstania dochodzi już w życiu płodowym, co oznacza, że dziecko urodzi się z tym problemem. Wady nabyte to rodzaj wad, które powstały u dzieci po narodzinach, ale też u osób dorosłych. Do takich wad przyczyniają się:
- złe nawyki np. ssanie kciuków, długotrwałe korzystnie z butelki i smoczka u dzieci,
- braki w zębach, co prowadzi, między innymi do przesuwania się sąsiadujących zębów,
- zmiany próchnicze,
- niewłaściwe wyrzynanie się zębów,
- urazy zębów.
W jaki sposób leczone są wady zgryzu?
Korygowanie wad zgryzu wymaga wizyty u ortodonty. Specjalista ten określa, z jaką wadą mamy do czynienia i jakie leczenie będzie tutaj najskuteczniejsze. W leczeniu ortodontycznym stosuje się tradycyjne aparaty metalowe, ale też nakładki invisalgin.
Aparaty ortodontyczne zakładane są na stałe i ściągane po określonym czasie. Czas ich noszenia może sięgać nawet 3 lata. Nakładki invisalign cechują się taką samą skutecznością jak znane nam aparaty ortodontyczne. Cechą charakterystyczną nakładek jest to, że są one przezroczyste, a co za tym idzie mało widoczne podczas noszenia.
Takie nakładki pacjent może samodzielnie zdjąć. Trzeba jednak pamiętać, że efekty leczenia uzależnione są tutaj od częstotliwości noszenia aparatu invisalgin. Ważną informacją jest to, że te poważniejsze wady zgryzu mogą wymagać leczenia chirurgicznego, gdzie tradycyjne leczenie ortodontyczne nie byłoby skuteczne.
Kiedy należy rozpocząć leczenie wad zgryzu?
Najlepszym sposobem na wyeliminowanie wad zgryzu jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego już u dzieci. Początkowo stosuje się aparaty ruchome, które dziecko zakłada na noc. Takie dzieci są pod stałym nadzorem ortodonty.
Jeżeli dziecko będzie miało już wszystkie zęby stałe, można założyć aparat stały, który pozwoli na dokończenie leczenia. Jeżeli w porę nie zostanie wdrożone leczenie ortodontyczne, zwiększy to ryzyko rozwoju próchnicy, odkładania się kamienia, obciążenia niektórych zębów, ale też pojawią się problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.
Może spodobać Ci się również:
Bardzo często decydujemy się na praktyczne połączenie salonu z kuchnią. Wykorzystujemy największe pomieszczenie i tworzymy wspólną przestrzeń. W wielu domach i mieszkaniach już na etapie ich projektowania aranżuje się pomieszczenie…
Czytaj więcej