czwartek, 21 września 2023r.

Co robi radca prawny? Radca prawny – kto to?

Co robi radca prawny? Radca prawny - kto to?

Radca prawny to jeden z zawodów prawniczych, które funkcjonują w naszym kraju. Obszar działalności obejmuje pomoc prawną, reprezentowanie przed sądami oraz bieżące doradztwo prawne. Radca do wykonywania swojego zawodu dopuszczony jest po ukończeniu 5 letnich studiów prawniczych oraz aplikacji radcowskiej, która trwa 3 lata i musi zakończyć się pozytywnym wynikiem egzaminu.

Jakie zadania realizuje radca prawny?

Radca Prawny Kraków zajmuje się obsługą prawną zarówno osób fizycznych, przedsiębiorców, jak i urzędów administracji, instytucji publicznych. Zakres wykonywanych usług może być bardzo szeroki – nie tylko odnosić się do reprezentowania przed sądami, ale również obejmować obsługę prawną dokumentacji bieżącej, przygotowanie umów, projektów regulaminów czy pism procesowych. Radcowie prawni występują przed sądami jako profesjonalni pełnomocnicy stron z uprawnieniami również do występowania w sprawach przed Sądem Najwyższym.

Uprawnienia do wykonywania zawodów

Każda Kancelaria prawna Kraków bez wątpienia będzie miała w swoim gronie wyłącznie osoby rzeczywiście uprawnione do wykonywania tej pracy. Jeśli ktoś chce nawiązać indywidualnie współpracę z radcą prawnym powinien sprawdzić, czy dana osoba posiada uprawnienia, które to skontrolować można w każdej okręgowej izbie radców prawnych w Polsce bądź też za pośrednictwem Krajowej Izby Radców Prawnych. W ten sposób będzie można skontrolować, czy faktycznie osoba podająca się za specjalistę nim jest.

Czy radca prawny i adwokat to ten sam zawód?

W rzeczywistości są to stanowiska pokrewne, a różnica, która niekiedy jest podawana, jeśli chodzi o sposób ich rozróżniania, jest błędna. Nie jest nią bowiem możliwość reprezentowania stron w sprawach karnych. Takie uprawnienie posiada zarówno adwokat, jak i radca prawny. Jeśli jednak radca chce występować w takiej sprawie jako pełnomocnik, nie może pozostawać jednocześnie w stosunku pracy. I tutaj mamy ten czynnik, który oba zawody różnicuje. Radca może bowiem prowadzić działalność na własną rękę w ramach doradztwa prawnego i jednocześnie pozostawać w stosunku pracy. Jeśli chodzi o adwokatów nie mają takiej możliwości i mogą wykonywać jedynie swój zawód jako zawód wolny. Jeśli zaś chodzi o umiejętności prawnicze to w rzeczywistości oba zawody nie różnią się między sobą, merytoryczne przygotowanie jest takie samo.

Może spodobać Ci się również:

photo 1533090161767 e6ffed986c88cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxob3VzZSUyMGZsYXQlMjBiYXRocm9vbXxlbnwxfDB8fHwxNjQ5NzU1NjU5ixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu? Dbaj o swoje plecy.

1 marca 2022

Wiele osób spędza przy biurku kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Związane jest zazwyczaj z działalnością zawodową i wykonywanymi obowiązkami. Takie siedzenie przez wiele godzin ma wpływ na stan zdrowia,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady