sobota, 23 listopada 2024r.

Czy każdy może prowadzić motorower bez prawa jazdy?

Czy każdy może prowadzić motorower bez prawa jazdy?

Skutery stają się w dzisiejszych czasach ogromnie popularne. Jest tak za sprawą sporych korków w miastach, gdzie za pomocą jednośladu można znacznie skrócić czas dojazdu do pracy, urzędu, sklepu i gdziekolwiek indziej. Wystarczy tylko przemknąć środkiem, pomiędzy rzędami aut stojących w zatorze drogowym. Powszechnie utarło się, że motorower prowadzić może każdy i nie trzeba do tego prawa jazdy. Czy rzeczywiście tak jest? Przekonajmy się.

Nowelizacja przepisów

Do dużej noweli prawa o ruchu drogowym w roku 2013, każda osoba posiadająca ukończone 18 lat mogła prowadzić motorower bez prawa jazdy. Wystarczyło tylko posiadać przy sobie dowód osobisty. Osoby w młodszym wieku musiały mieć zdaną tak zwaną kartę motorowerową. Po wyżej wspomnianej nowelizacji sprawy jednak nieco się skomplikowały. Jeżeli ktoś osiągnął pełnoletniość po roku 2013, to niestety nie może już jeździć skuterem bez prawka.

Konieczne jest wtedy zdanie kategorii AM, lub też dowolnej innej. Trzeba bowiem zaznaczyć, że zarówno posiadanie prawa jazdy na samochód osobowy (kat. B), motocykl (kat. A) czy nawet ciągnik rolniczy (kat. T) uprawnia nas do poruszania się skuterem dokładnie tak, jak gdybyśmy posiadali już zdaną kategorię AM.

Maksymalna pojemność

Zazwyczaj skuterami i motorowerami określa się te pojazdy, których pojemność silnika nie przekracza 50 centymetrów sześciennych. Okazuje się jednak, że w sprzedaży są również nieco mocniejsze wersje, które przez sprzedawców także nazywane są skuterami. O ile maszyną mającą 50 cm3 może jeździć nawet 14-latek po zdaniu kategorii AM, o tyle dla większych pojemności ta reguła nie działa.

Jeżeli więc kupimy sprzęt dysponujący pojemnością 75, 100, 125 cm3 i sprzedający będzie upierał się, że jest to motorower bez prawa jazdy, nie dajmy się zwieźć. Nawet jeśli taki skuter ma automatyczną skrzynię biegów (wariator), wciąż trzeba posiadać przynajmniej kat. A1, by móc się nim poruszać. Obecnie można jednak robić to również wtedy, gdy mamy prawko kategorii B od przynajmniej trzech lat.

Może spodobać Ci się również:

photo 1564981797816 1043664bf78dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia podyplomowe online – udogodnienie dla osób, które nie mogą uczyć się stacjonarnie. Sprawdź, czy takie studia są dla Ciebie?

1 listopada 2023

Studiowanie kierunków pedagogicznych na uczelni wyższej to nie tylko podniesienie swoich kwalifikacji. Dzięki temu można znaleźć ciekawą pracę, ale także zrobić coś dla siebie i ukończyć, kierunek, który nas interesuje…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady