Dlaczego pracownicy boją się niemieckiego wypowiedzenia umowy o pracę? Poznaj swoje prawa i przestań się obawiać zwolnienia
Obawy przed zwolnieniem to popularne zjawisko. Wiele osób zatrudnionych na terenie Niemiec obawia się utraty pracy. Często do pracy za granicę wyjeżdżamy w celu osiągnięcia lepszych zarobków. Wpływa to korzystnie na standardy życia, ale też mamy szansę na zwiększenie swoich kwalifikacji zawodowych. Dlaczego jednak pracownicy zatrudnieni w Niemczech obawiają się wypowiedzenia umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech – dlaczego wielu pracowników obawia się tego dokumentu?
Pracownik może zostać zwolniony z różnych powodów. Co więcej, wypowiedzenie w Niemczech umowy o pracę może nastąpić w nieoczekiwanym momencie dla zatrudnionego. Pracownicy boją się, że zostaną zwolnieni, ale czy naprawdę jest czego się obawiać?
Nie zawsze współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, układa się pomyślnie dla każdej ze stron. W takiej sytuacji pracodawca może wręczyć swojemu pracownikowi wypowiedzenie.
Osoby zatrudnione w Niemczech nie znają dobrze języka oraz obowiązujących tam przepisów. Towarzyszą im zatem też obawy, że niemiecki pracodawca będzie chciał wręczyć wypowiedzenie niezgodne z przepisami.
Czy utrata pracy w Niemczech musi być powodem powrotu do kraju?
Wielu pracowników zwolnionych z pracy w Niemczech akceptuje ten fakt i decyduje się na powrót do kraju. Czy jest to słuszne rozwiązanie? A może warto zostać na terenie Niemiec, sprawdzić, czy zostaliśmy zwolnieni słusznie i podjąć działania, mające na celu dochodzenie swoich praw?
Nie musisz wracać do kraju. W momencie utraty pracy możesz znaleźć inną pracę. Masz również możliwość podjęcia działań prawnych związanych ze zwolnieniem z pracy. W niektórych przypadkach przysługuje także odprawa.
Nie każde wypowiedzenie umowy w Niemczech jest zgodne z przepisami. Jeśli uznasz, że dokument, który otrzymałeś od swojego pracodawcy nie jest zgodny z prawem i nie zgadzasz się ze zwolnieniem, możesz skorzystać z oceny prawnej i sprawdzić, jakie masz możliwości.
Dlaczego wielu pracowników rezygnuje z dochodzenia swoich praw?
Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy rezygnują z dochodzenia swoich praw jest słaba znajomość języka niemieckiego. Poza tym nie znają oni również dobrze przepisów, a co za tym idzie nie wiedzą, jakie kroki mogą podjąć.
Często takim osobom towarzyszy przeświadczenie, że nie wygrają oni sprawy, a w dodatku będą musieli ponieść koszty sądowe. Nie należy jednak obawiać się, a walczyć z nieuczciwymi pracodawcami, ponieważ w przeciwnym razie to my tracimy przysługujące korzyści finansowe, a pracodawca zyskuje naszym kosztem.
Może spodobać Ci się również:
Podróżowanie za pomocą publicznych środków transportów może okazać się bardziej problematyczne, niż nam się wydaje. To, dlatego bardzo wiele osób decyduje się na wynajęcie busa. Czy to dobre rozwiązanie? Kiedy…
Czytaj więcej