środa, 30 października 2024r.

Gdzie odebrać prawo jazdy? Sprawdź jak przebiega proces egzaminowania

photo 1570696657911 287e234bb781ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Na ten dokument wiele osób czeka z niecierpliwością. Prawo jazdy umożliwi przemieszczanie się w nieograniczony sposób niemal po całym świecie. Nic więc dziwnego, że osoby, które ukończyły 18 lat już nie mogą się doczekać kiedy siądą za kierownicę samochodu. Wcześniej jednak trzeba zdać państwowy egzamin i odebrać przygotowany dokument. Jak wygląda cały ten proces?

Bez kursu na prawo jazdy się nie obejdzie

Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego wymaga od kandydatów ukończenia podstawowego kursu na prawo jazdy. Wcześniej musimy też udać się do starostwa i wyrobić profil kandydata, czyli specjalny numer, pod którym będą zapisywane wszystkie informacje dotyczące statusu naszego przygotowania. Następnie możemy zapisać się na kurs w dobrowolnie wybranej przez siebie szkole jazdy.

Standardowe szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dopuszczalna jest opcja kursu wyłącznie z przygotowaniem praktycznym i nauką teorii w zaciszu domowym. W takim przypadku osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi samodzielnie opanować przepisy prawne, co może nie być tak prostym zadaniem.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Po ukończonym szkoleniu i zaliczeniu testu wewnętrznego możemy przystąpić do sprawdzianu państwowego, który również jest dwuczęściowy. W pierwszej kolejności rozwiązujemy test wyboru, który ma sprawdzić przygotowanie teoretyczne. Trwa on 25 minut i składa się z 20 pytań ogólnych oraz 12 specjalistycznych, które poruszają wszystkie zagadnienia dotyczące przepisów ruchu, eksploatacji samochodu czy pierwszej pomocy.

Po zaliczonym egzaminie teoretycznym przechodzimy do praktyki. Test składa się z ćwiczeń na placu manewrowym oraz jazdy w ruchu miejskim. Jeśli nie zaliczymy pierwszej części, egzaminator ogłosi koniec sprawdzianu i będziemy musieli zapisać się na kolejny termin. Praktyczny test może trwać od 20 minut do godziny i zależy od tego jak szybko uda się sprawdzić wszelkie wymagane umiejętności kierowcy.

Egzamin zdany – co dalej?

Po zaliczonym egzaminie musimy jeszcze zapłacić opłatę za wydanie prawa jazdy. Wynosi ona 100 zł i 50 groszy i może być opłacona w wojewódzkim ośrodku ruchu zaraz po ukończonym teście. Następnie czekamy na wiadomość od starostwa powiatowego, który powinien nas poinformować o przygotowaniu dokumentu.

Prawo jazdy odbieramy w miejscowym oddziale komunikacji. Potrzebny nam będzie jedynie dowód osobisty oraz gotówka, jeżeli nie dokonaliśmy jeszcze obowiązkowej opłaty za wydanie dokumentu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1599443015574 be5fe8a05783cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NjMwMjg2NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie recepty może wypisać weterynarz? Na kogo wystawiane są recepty?

1 marca 2022

Lekarz weterynarz to osoba, która jest odpowiedzialna za przeprowadzane leczenie u zwierząt. Oznacza to, że w lecznicach weterynaryjnych pracują wyłącznie specjaliści o odpowiednich kwalifikacjach, a więc osoby korzystające z usług…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady