niedziela, 03 marca 2024r.

Ile kosztuje lakierowanie całego samochodu od podstaw?

photo 1511407401960 0ee203836665cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTF8fGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjUzOTE2NzQ0ixlibrb 1.2.1q80w1080

Zmiana koloru samochodu to długotrwały proces. Takie zadanie wymaga odpowiednich akcesoriów, wysokiej jakości lakierów oraz doświadczenia specjalistów. Niestety nie jest to tani zabieg, dlatego najczęściej wykorzystuje się go w zabezpieczeniu karoserii nowych samochodów. Ile dokładnie zapłacimy za malowanie samochodu?

Od czego zależą koszty lakierowania?

Na początku trzeba podkreślić, że malowanie samochodu jest bardzo złożonym procesem, który wymaga odpowiedniej wprawy. Doświadczony warsztat lakierniczy z kabiną antypyłową najczęściej wykonuje takie usługi w ciągu kilku tygodni. W przypadku, gdy chcemy zmienić kolor pojazdu na inny czas może się jeszcze wydłużyć, ponieważ wtedy trzeba będzie zastosować większą ilość warstw maskujących poprzednią powłokę.

Cena wynika też z kosztów zakupu materiałów. Lakiery samochodowe nie należą do tanich, a oprócz nich trzeba jeszcze dokupić szereg akcesoriów, takich jak pasty polerskie, szpachle i zaprawy, polerki obrotowe oraz sprzęt natryskujący. Do tego dochodzą koszty utrzymania warsztatu oraz czas poświęcony przez pracowników do przygotowania idealnego koloru.

Ile zapłacimy za malowanie całego samochodu?

Nie da się precyzyjnie określić właściwej sumy. W zależności od marki samochodu, stanu powierzchni karoserii czy barwy przyszłego lakieru opłaty związane z malowaniem mogą się znacznie różnić. Przyjmuje się jednak, że całkowity koszt tego procesu waha się od 5 do nawet 30 tysięcy złotych. Malowanie pojedynczego elementu jest już dużo tańsze i wynosi najczęściej do 5 tysięcy złotych.

Tak wysokie ceny zniechęcają posiadaczy używanych samochodów do odnawiania koloru karoserii. Nic w tym dziwnego, ponieważ inwestycja mogłaby nawet przekroczyć całkowitą wartość danego modelu samochodu. Dlatego na taki krok decydują się najczęściej właściciele nowych samochodów, które przykładowo zostały uszkodzone w wypadku, lub mają fabryczne defekty lakiernicze.

Nie zawsze trzeba malować samochód

Matową karoserię starszego pojazdu można odnowić stosując polerowanie. Powoduje ono starcie zewnętrznej powłoki ochronnej do momentu usunięcia zarysowań, które rozpraszają padające światło. Taki zabieg będzie kosztował około 3 tysięcy złotych, a efekty mogą utrzymać się przez długi czas.

Pewnym sposobem na zmianę koloru pojazdu jest również oklejenie go specjalną folią ochronną. Dzięki temu zmienimy wygląd samochodu i zabezpieczymy karoserię przed działaniem wilgoci. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe, o dość niskiej trwałości, dlatego przed wykorzystaniem metody warto zastanowić się nad jej zasadnością.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jak wybrać kamizelkę ślubną. Czym się kierować przy doborze kroju?

1 sierpnia 2021

Wyjątkowości ślubnego stroju pana młodego dodaje wiele drobnych szczegółów. Elegancja w nich tkwiąca uwidacznia się wówczas, gdy każdy z nich jest tak dobrany, by wiązać całość w szykowny styl. Mając…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady